HCC: za zdrowie musi odpowiadać państwo, wolny rynek nie wystarczy Sesja inauguracyjna Kongresu Wyzwań Medycznych w Katowicach (18-20 lutego 2016 r.). Fot. PTWP

Należy zachować publiczny charakter i odpowiedzialność tych jednostek, które są publiczne. Pozbycie się odpowiedzialności samorządów za szpitale, polegające na ich skomercjalizowaniu, czy prywatyzowaniu, nie jest właściwym kierunkiem. Publiczny system ochrony zdrowia to nie jest miejsce do osiągania zysku, zwłaszcza dużego zysku - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w czwartek (18 lutego) na sesji inaugurującej Health Challenges Congress w Katowicach.

Minister przypomniał na panelu poświęconym zdefiniowaniu najważniejszych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2036, że w międzynarodowych rankingach wypadamy pod tym względem źle, podobnie zresztą jak w opinii samych interesariuszy systemu ochrony zdrowia.

Podkreślił, że jeden z najważniejszych problemów dotyczy demografii. Katastrofalny poziom urodzeń z jednej strony w powiązaniu ze znaczącym wydłużeniem życia polskich seniorów, prowadzi do wzrostu odsetka osób starszych, co powoduje ogromne wyzwania.

Odpowiedzi na wyzwania demograficzne
- Już obecnie wprowadzony zostanie program 75+, dotyczący bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia. Dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, co jest najprostszym rozwiązaniem. Będziemy przy tym koncentrować się nie na lekach najtańszych, ale na lekach z 30-50 - proc. odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział Radziwiłł.

Minister zaznaczył również, że trwa debata nt. opieki nad seniorami. - Jeden ze wskazywanych w niej kierunków dotyczy rozwijania geriatrii, drugi - elementów opieki nad osobami starszymi w różnych specjalnościach. Jeśli chodzi o mnie, jestem zwolennikiem właśnie tej drugiej opcji - mówił minister zdrowia.

I dodał, że planuje się też odejście od kupowania pojedynczych świadczeń i procedur na rzecz opieki koordynowanej, także w zakresie dotyczącym seniorów.

Z kolei Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślił, że polityka senioralna - która ma krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa populacji - powinna być polityką ponadpokoleniową.

- Odpowiednio dobrana strategie w tym zakresie będzie rzutowało na bezpieczeństwo ekonomiczne całego kraju. Przy obecnym spadku dzietności, w tej chwili równamy się tylko z Japonią. Jednak jest jedna różnica, Japonia ma taką samą mała dzietność jak my, ale ma odpowiednią opiekę zdrowotną - podkreślił Samoliński.

Podkreślał, że Polska wpadła w niebezpieczną spiralę, która powoduje, że wzrośnie wysiłek finansowy, żeby zapewnić opiekę zdrowotną dla starzejącego się społeczeństwo. Przewiduje się, że koszty opieki zdrowotnej wzrosną o 6,7 mld zł. Rzeczywiste koszty bezpośrednie i pośrednie będą jednak dużo wyższe. Dojdzie bowiem do tego, że osoby starsze będą ściągać z rynku pracy osoby młodsze, żeby te zaopiekowały się nimi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH