HCC 2018: powody, dla których warto inwestować w jakość medycyny Podczas sesji "Medycyna oparta na wartości"; FOT. PTWP

Wydatki na medycynę sercowo-naczyniową w Polsce są wyraźnie kosztowo efektywne. Warto i trzeba inwestować w kardiologię, gdyż są to dobrze wydane publiczne pieniądze - przekonywał prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland SA, podczas sesji "Medycyna oparta na wartości" w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca).

W medycynie sercowo-naczyniowej od wielu lat mierzymy - poprzez rejestry - wyniki wczesne i odległe, co pozwala porównywać je z tymi uzyskiwanymi w krajach zachodniej Europy. Można zatem dowiedzieć się w jaki sposób te środki, które NFZ przeznacza na leczenie chorób układu krążenia przekładają się na jakość usługi, ale też długość życia Polaków i przeżycie po incydentach sercowo-naczyniowych.

Są nakłady, jest efekt
- To ważne, gdyż umieralność z powodu chorób układu krążenia w dalszym ciągu w Polsce stanowi 50 proc. wszystkich zgonów. Przeciętnie jest ona ponad 2 razy wyższa niż w bogatych, rozwiniętych krajach Unii Europejskiej - akcentował prof. Paweł Buszman.

Przypomniał, że w Polsce działa obecnie sieć ponad 150 ośrodków, w których pacjenci z ostrą niewydolnością serca mogą uzyskać pomoc przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wydatki NFZ na kardiologię wzrosły z ok. 2 mld zł w 2004 roku do ok. 3 mld zł w 2015 r. Co uzyskali za te pieniądze Polacy? Mówiąc o wartości medycyny należy odwoływać się nie tylko do jej skuteczności, ale też innych wskaźników, m.in. demograficznych - przekonywał prof. Buszman.

W ciągu ostatnich 17 lat uzyskaliśmy obniżenie umieralności w zawale serca o 50 proc., obniżenie umieralności w chorobie wieńcowej o 33 proc. To m.in. dzięki spadkowi umieralności z powodu chorób układu krążenia w tym samym okresie wydłużył się czas życia Polaków - u kobiet średnio o 7-8 lat, a u mężczyzn o 3-4 lata.

Szybkość, z jaką spada w Polsce umieralność z powodu chorób serca - w szczególności z powodu choroby wieńcowej - jest najwyższa ze wszystkich krajów Europy Środkowej.

- W 2015 r. wskaźnik umieralności z powodu choroby wieńcowej mieliśmy już na poziomie wysoko rozwiniętych krajów Unii Europejskiej - poniżej 10 przypadków na 10 tysięcy mieszkańców. W tym zakresie zrobiliśmy olbrzymi postęp, i to przy znacznie niższych wycenach procedur niż w tamtych krajach - powiedział prof. Buszman.

Kardiologia: koszt procedur powiązany z jakością
Zdaniem profesora, polska kardiologia inwazyjna jest przykładem medycyny opartej o wartość, wyliczaną według tzw. Value Based Healthcare. - Kardiologia prezentuje bardzo korzystny wskaźnik kosztowo-efektywny, co widać na przykładzie wyników leczenia np. zawałów serca czy niestabilnej dławicy piersiowej - powiedział profesor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH