Grzegorz Schetyna: Sejm zajmie się sprawą tzw. dopalaczy

W środę (6 października) Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy zaostrzającym przepisy ws. dopalaczy - poinformował marszałek Grzegorz Schetyna.

Drugie czytanie ustawy odbyłoby się w czwartek (7 października) po debacie budżetowej, głosowanie – w piątek (8 października).

Jak dodał Grzegorz Schetyna, rządowy projekt zostanie przekazany do prac w trzech sejmowych komisjach: administracji i spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz zdrowia.

– Chciałbym, aby została powołana podkomisja, która będzie procedować projekt rządowy, a także dwa pozostałe projekty: projekt klubu PiS – jak otrzyma certyfikat, mam nadzieję, że to będzie dzisiaj wieczorem lub jutro rano – i projekt lewicy – zapowiedział marszałek Sejmu.  Podkreślił, że chciałby utrzymać dobre tempo pracy nad projektem ustawy zaostrzającym przepisy ws. dopalaczy.

O rządowym projekcie ustawy we wtorek (5 października) rozmawiali prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, Schetyna i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Z oświadczenia prezydenta po tym spotkaniu wynika, że wszyscy zgodzili się co do konieczności szybkiej zmiany przepisów w sprawie dopalaczy.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przyjęty we wtorek przez rząd, zakłada, że na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jako środki odurzające lub substancje psychotropowe.

W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny będzie mógł wstrzymać jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu albo nakazać wycofanie z handlu na okres do 18 miesięcy.

W tym czasie prowadzone będą badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Inspektor dodatkowo będzie mógł nakazać zaprzestanie prowadzenia działalności w obiektach służących wytwarzaniu lub wprowadzaniu podejrzanego produktu do obrotu, czyli np. zamknąć sklep lub hurtownię.

Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, będzie nakładana kara w wysokości od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH