Graffiti na dzień solidarności z uzależnionymi od substancji psychoaktywnych

Leczyć zamiast karać - to główne hasło graffiti, odsłonięte przy dużej arterii w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Substancji Psychoaktywnych.

Tematyka graffiti nawiązuje do art. 62.1 Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, który nakazuje karać każdego za posiadanie każdej ilości narkotyku nawet trzema latami więzienia.

Były minister zdrowia w rządzie SLD, poseł Marek Balicki powiedział, że w leczeniu uzależnień niezmiernie istotna jest profilaktyka.

– Jak nie możemy czegoś wykonać, czyli uwolnić świata od alkoholu i narkotyków, no to wybierzmy rozsądną drogę, czyli redukujmy szkody – społeczne, medyczne i inne – mówił Balicki.

– Jeśli prawo karne dotyka ludzi, zatrzymanych przez policję z niewielką ilością narkotyków, to wyrządza dodatkowe szkody. Większość z tych osób to są eksperymentujący, którzy nie są uzależnieni, a nowe szkody polegają na tym, że przechodzą przez aparat represji i nagle stają się przestępcami – dodał Balicki.

Obecnie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących niekaralności za posiadanie niewielkich ilości narkotyków.

Według projektu nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeżeli przedmiotem czynu są „środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek oskarżonego, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeśli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości”.

Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Substancji Psychoaktywnych został ustanowiony w 1987 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na na 26 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH