Gowin: należy zrezygnować z sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż Na zdj. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PTWP

Należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie - oświadczył w sobotę (18 lutego) w Chorzowie (Śląskie) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jako prezes Polski Razem wicepremier uczestniczył w sobotę w siedzibie Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie w Wojewódzkim Zjeździe Wyborczym Polski Razem Zjednoczonej Prawicy.

Sieć szpitali ograniczy dostęp do usług
- W ciągu ostatnich miesięcy rzeczywiście odbyłem cały szereg spotkań i z panem ministrem Sośnierzem, i z wieloma innymi ekspertami lekarzami, podzielam opinię Andrzeja Sośnierza, że powstanie sieci - w każdym razie w takim kształcie, w jakim planuje to obecnie Ministerstwo Zdrowia - ograniczałoby dostęp pacjentów do usług medycznych - mówił Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej.

- Nie tylko nie skróciłoby kolejek - tej głównej plagi polskiej służby zdrowia, ale mogłoby wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej, dlatego podczas posiedzeń kolejnych rządu czy narad na szczeblu rządowym opowiadam się za tym, żeby albo ze stworzenia sieci szpitali zrezygnować, albo żeby przeprowadzić pilotaż, który pokaże, na ile te rozwiązania się sprawdzają, a na ile zasadne są uwagi krytyków - podkreślał wicepremier.

- Nie tylko Andrzej Sośnierz krytykuje to rozwiązanie, swoje zastrzeżenia zgłosiły z jednej strony Narodowa Rada Rozwoju działająca przy prezydencie Andrzeju Dudzie, z drugiej strony to zastrzeżenie zgłosiła też Solidarność służby zdrowia. Widać zatem, że są to rozwiązania dyskusyjne i wydaje mi się, że lepiej dać sobie więcej czasu w tej sprawie, jeszcze tę reformę dokładnie przemyśleć - dodał.

"Sieciowi" z zagwarantowanymi środkami
Rząd miał się zająć projektem ustawy o sieci szpitali we wtorek (14 lutego), jednak ze względu na pobyt premier Beaty Szydło w szpitalu propozycja ma zostać rozpatrzona w późniejszym terminie. Zgodnie z projektem, sieć szpitali ma oferować świadczenia opieki zdrowotnej wysokospecjalistyczne oraz z zakresu: leczenia szpitalnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, programów lekowych i rehabilitacji leczniczej, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile ujęte w tzw. systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. Kontrakty na świadczenia nie objęte PSZ nadal będą zawierane w drodze postępowania konkursowego, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać w nich udział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH