Gorące posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia ws. strajku w CZD

Wtorkowe posiedzenie (31 maja) sejmowej Komisji Zdrowia z udziałem ministra Konstantego Radziwiłła, którego tematem była sytuacja w Instytucie - Centrum Zdrowia Dziecka, miało niezwykle gorącą atmosferę. Nie obyło się bez przerzucania zarzutami oraz oskarżeniami dotyczącymi przyczyn zadłużenia szpitala i strajku pielęgniarek.

Mówiąc o dramatycznej sytuacji CZD minister Konstanty Radziwiłł stwierdził, że w przypadku przedłużania się strajku pielęgniarek zagrożone będzie istnienie tego ośrodka, bo Instytut jest gigantycznie zadłużony. Na koniec 2015 r. zadłużenie sięgnęło 313 mln zł, z czego 51 mln zł to zobowiązania wymagalne. Minister dodał, że dotąd strajk pielęgniarek kosztował szpital dodatkowo 4 mln zł.

Minister zdrowia informował, że w wyniku ogólnopolskiego porozumienia wynagrodzenia pielęgniarek w CZD się podniosły i zostały włączone do pensji. We wrześniu tego roku, kiedy nastąpi kolejna transza podwyżek o kolejne 400 złotych, zostanie osiągnięta średnio 35-procentowa podwyżka w porównaniu z grudniem 2014 roku.

Wreszcie o dzieciach
Ponownie posłużył się ministerialnymi danymi, z których wynika, że średnie wynagrodzenie pielęgniarki w CZD wynosi 4 940 zł brutto. Około 6 proc. z nich zarabia mniej niż 3 tys. zł., nieliczne - nawet powyżej 9 tys. złotych.

Jak zapewnił minister Radziwiłł, zostało zrobione wszystko, co możliwe, by zapewnić bezpieczeństwo małych pacjentów w czasie strajku pielęgniarek.

Na pytanie byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, obecnie przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, ilu dzieciom odmówiono w trakcie strajku hospitalizacji, Małgorzata Syczewska poinformowała, że od poniedziałku (23 maja), kiedy wiadomo już było, że strajk się rozpocznie, do piątku (27 maja) 412 dzieci zostało wypisanych do domu, przekazanych do innych szpitali, bądź odwołano ich przyjęcia.

Jak mówiła dyrektor CZD były to dzieci, które miały być hospitalizowane, poddane procedurom diagnostycznym czy związanym z podaniem leków, pacjenci - m.in. po różnego rodzaju operacjach lub w trakcie leczenia. Jak dodała, odwołano 30 zabiegów operacyjnych, 36 procedur odwołano w zakładzie medycyny nuklearnej; w zakładzie diagnostyki obrazowej natomiast odwołano 75 tomografii i rezonansów.

CZD - unikalne czy nie?
Minister Radziwiłł, tłumaczył wiceministra Jarosława Pinkasa, który wcześniej powiedział, że określanie CZD jako unikalnego ośrodka jest względne.

- To jest jeden z ważnych szpitali, a nie jedyny szpital. Zwłaszcza w takiej sytuacji, kiedy możliwość w nim leczenia nie jest zabezpieczona i niepewny jest los dziecka, które do niego trafi. Trzeba myśleć o alternatywach. I tylko tyle, i aż tyle mamy na myśli mówiąc o przyszłości tego szpitala - odpowiadał minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH