Gminy stawiają na zdrowie mieszkańców

Lokalne samorządy zwiększają wydatki na programy profilaktyczne. W ich ramach organizują bezpłatne badania, akcje edukacyjne. Inicjatywa gmin pozwala, na zmniejszenie różnic terytorialnych i społecznych w stanie zdrowia mieszkańców.

Profilaktyczne akcje zdrowotne w gminach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Największe znaczenia ma to dla osób zamieszkujących małe gminy i wsie, bo tam zazwyczaj dostęp do lekarzy specjalistów jest ograniczony.

– Profilaktyka zdrowotna zajmuje ważne miejsce w gminnym budżecie. Okazuje się, że właśnie w ramach akcji, niektórzy nasi mieszkańcy mają pierwszy raz w życiu możliwość zbadani np. przez kardiologa. Dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych i staramy się by było ich możliwie najwięcej – mówi Mariusz Słowik, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Piasecznie.

W tym roku gmina przeprowadziła m. in badania w zakresie profilaktyki schorzeń układu oddechowego( od 18 roku życia) oraz badania mammograficzne i cytologiczne dla kobiet.

Gmina Polkowice od 16 lat prowadzi program „Promocja zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka” w ramach, której prowadzony jest stały monitoring poziomu metali ciężkich we krwi dzieci. Gmina Kaczory prowadzi akcję w zakresie badań profilaktycznych, dotyczących nowotworów.
 
– Z profilaktyką zdrowotną jest coraz lepiej. Coraz więcej samorządów zgłasza się do nas z projektami programów zdrowotnych. A co więcej, są one zdecydowanie lepiej przygotowywane – przyznaje Gabriela Ofierska-Sujkowska z Agencji Oceny Technologii Medycznej (AOTM), ośrodka opiniującego lokalne programy.

Opinia ośrodka jest podstawą do przyjęcia rozliczenia gminnego budżetu w Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Od zeszłego roku do agencji wpłynęło ponad 120 projektów z różnych gmin. Jak zaznacza AOTM, nie zawsze z tych największych.

– Wszystkim staramy się jednakowo pomóc. Nasza opinia, nie jest wiążąca dla samorządu. Staramy się wskazać jak dany projekt powinien wyglądać, jakie zadania w jego ramach powinny zostać wykonane, aby był w pełni użyteczny. W tym celu nasi analitycy, eksperci wspomagają lokalne kampanie i badania. Staramy się pełnić niejako rolę koordynatora wszystkich akcji – zaznacza Gabriela Ofierska-Sujkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH