Głusi i niedosłyszący przedstawiają swoje postulaty

Wiceminister pracy Jarosław Duda powiedział, że za tydzień odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami organizacji osób głuchych, które w czwartek, 4 lipca, przedstawiły w MPiPS swoje postulaty. Dotyczą one m.in. barier w komunikowaniu się, rynku pracy, podwyżek świadczeń, refundacji na aparaty słuchowe.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ruchu Społecznego Głuchych i ich Przyjaciół oraz Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niedosłyszących. Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, powiedział, że dopiero w przyszłym tygodniu, na kolejnym ze spotkań, postulaty będą analizowane.

Daniel Kowalski z Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niedosłyszących powiedział po spotkaniu, że głównymi problemami osób głuchych są: brak dostępu do tłumaczy języka migowego, dyskryminacja na rynku pracy, w edukacji, kulturze, w sferze pomocy socjalnej.

Wiceprzewodniczący RSGiP Stanisław Porowski podkreślił, że liczy na powołanie w najbliższym czasie zespołów ds. głuchych w organach administracji rządowej. Wyjaśnił, że miałyby one monitorować sytuację osób głuchych i reagować na sygnały tego środowiska. Podkreślił, że chodzi o poprawę jakości życia osób głuchych, m.in. likwidację barier w komunikowaniu się. - Liczymy również, że ustawa o języku migowym będzie znowelizowana i poprawiona w oparciu o Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych - dodał.

W 16 postulatach przedstawiciele ruchu domagają się m.in. dymisji całego Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych, który - według nich - nie spełnia swoich zadań, uznania w prawie języka migowego (PJM) za język mniejszości, powołania pełnomocnika rządu ds. głuchych w KPRM, pełnej dostępności tłumaczy PJM w instytucjach państwowych, wideotelefonów z tłumaczami PJM dla głuchych na koszt państwa.

Ruch chciałby wpisania do kodeksu pracy definicji "głuchy" oraz usunięcia kodu 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu)w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności. Ruch postuluje dostęp głuchych do wszystkich zawodów. Organizacja chciałaby także stałej renty socjalnej dla każdej niedosłyszącej i głuchej osoby, podwyższenia renty, podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego, 100 proc. refundacji na aparaty słuchowe.

Ruch chciałby reformy w szkołach dla głuchych: wprowadzenia edukacji dwujęzycznej, PJM jako języka dydaktycznego, bezpłatnych przedszkoli dwujęzycznych dla głuchych dzieci. Głusi postulują, by wszystkie programy telewizyjne były tłumaczone na PJM oraz emitowane z napisami.

W poniedziałek (1 lipca) w Warszawie odbyła się demonstracja osób głuchych, w której według organizatorów - Ruchu Społecznego Głuchych i ich Przyjaciół - wzięło udział ok. 8,6 tys. osób. Ruch petycję z postulatami przekazał do kancelarii Sejmu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH