Głos z Europejskiego Forum Zdrowia: to jest kryzys - cięcia wynagrodzeń i nakładów

- Programy oszczędnościowe w ochronie zdrowia wprowadzane w Europie jako odpowiedź na kryzys gospodarczy to droga donikąd - ostrzegli eksperci podczas trwającego od środy (3 października) 15. Europejskiego Forum Zdrowia w Gastein (Austria). Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Instytut Zdrowia Lekarzy (Villingen, Niemcy), aż 35 proc. austriackich i niemieckich lekarzy nie jest zadowolonych ze swojej pozycji zawodowej i żałuje wyboru wykonywanego zawodu.

Zdaniem debatujących ekspertów, polityka zaciskania pasa prowadzi do załamania mechanizmów zdrowia publicznego, obniżenia jakości opieki zdrowotnej, emigracji kadr medycznych i wielu innych negatywnych zjawisk społecznych.

Raport OECD „Wskaźniki zdrowotne 2012” wskazuje, że efektem ubocznym kryzysu ekonomicznego są coraz częstsze cięcia wydatków na ochronę zdrowia w poszczególnych krajach Europy: w Irlandii (o 7,6 proc.), Estonii (7,3 proc.), Grecji (6,5proc.). Jeszcze inne badania zwracają uwagę na drastyczne obniżenie nakładów na Litwie, aż o 25 proc. w latach 2008-2010 i 30 proc. w Czechach.

- Oszczędności na wynagrodzeniach dla pracowników ochrony zdrowia to nic innego jak oszczędności na jakości opieki nad pacjentem - podkreślił dr Guenther Leiner, prezydent EHFG (European Health Forum Gastein).

Dodał: - Jednym z przykładów jest Bułgaria, gdzie wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego zostały zredukowane o 10 -25 proc. w 2010. Nic dziwnego, że co roku 1200 pielęgniarek emigruje w poszukiwaniu lepszych perspektyw zatrudnienia - dodał Guenther Leiner.

W Rumunii obniżenie wynagrodzeń kadr szpitalnych o 25 proc. było główną przyczyną exodusu 2500 lekarzy. Ale nawet w krajach, gdzie redukcja wydatków nie była tak znacząca, pracownicy ochrony zdrowia znaleźli się w sytuacji presji ze strony zarządzających. Niestety, negatywne skutki ekonomizacji ochrony zdrowia są widoczne zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Instytut Zdrowia Lekarzy (Villingen, Niemcy), obecnie aż 35 proc. austriackich i niemieckich lekarzy nie jest zadowolonych ze swojej pozycji zawodowej i żałuje wyboru wykonywanego zawodu. W bezpośrednim związku z tymi wynikami jest pogłębiające się zjawisko wypalenia zawodowego w grupie zawodowej pracowników ochrony zdrowia; w Słowacji problem dotyka nawet 33 proc. pracowników instytucji bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad pacjentem. 

Kryzys ekonomiczny ma również wpływ na jakość ochrony zdrowia. Profesor Martin McKee (London School of Hygiene and Tropical Medicine) tłumaczył: - Pełne konsekwencje cięć w ochronie zdrowia są trudne do przewidzenia. Ale już teraz jest jasne, że szczególnie mogą one dotknąć osoby z chorobami przewlekłymi. 

Eksperci Europejskiego Forum Zdrowia w dyskusjach przypominali, że zwiększenie finansowania usług medycznych jest jednym ze stymulatorów gospodarki. Koszty społeczne jakichkolwiek oszczędności ostatecznie zawsze odbijają się na jakości leczenia i pacjentach.

Paola Testori Coggi, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Departamentu Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej podkreślał, że w dobie kryzysu coraz większy nacisk należy także kłaść na zachęcanie pacjenta do aktywnego włączenia się w ochronę własnego zdrowia. Skończyły się czasy, kiedy za zdrowie odpowiadało tylko i wyłącznie ministerstwo zdrowia, system, lekarz.

Dr Guenther Leinerz zwrócił uwagę, że obecnie musimy rozmawiać o tym, jak dostępne środki inwestować jeszcze lepiej i efektywniej. To także najwyższy czas, żeby konkluzje z dyskusji polityków, ekonomistów, lekarzy wdrożyć w życie. Zwłaszcza, że trudno przewidzieć długofalowe scenariusze kryzysu gospodarczego w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH