Geriatria usłyszała już diagnozę, teraz czas na skuteczne leczenie Fot. Shutterstock

Resort zdrowia ma świadomość, że stan opieki geriatrycznej i długoterminowej w Polsce oraz poziom finansowania tych świadczeń przez NFZ w niedostateczny sposób pokrywają zapotrzebowanie. Jednak liczba oddziałów i poradni geriatrycznych sukcesywnie wzrasta, a nowy sposób kształcenia lekarzy ma przyczynić się do zwiększenia liczby geriatrów - przekonuje wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

W 2015 roku nastąpił wzrost finansowania leczenia szpitalnego w zakresie geriatrii o ponad 10 mln zł w porównaniu do 2014 r. (z 67 mln zł w 2014 roku do zł do 77,7 mln zł
w 2015 roku) - podał resort zdrowia w informacji nt. rozwiązań opiekuńczych i leczniczych dostosowanych do potrzeb osób starszych przygotowanej dla sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Wartość zawartych w 2015 r. z NFZ umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
w zakresie geriatria wynosi 3 788 760 zł i jest wyższa od wartości kontraktów
rozliczonych w 2014 r. o ponad 600 tys. zł.

Powoli idzie ku lepszemu?
Z danych Funduszu wynika, że liczba pacjentów, którym udzielane są świadczenia zdrowotne w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie geriatrii, systematycznie wzrasta - z 14 806 pacjentów w roku 2012 do 16 144 pacjentów w 2014 roku (od stycznia do listopada).

Łączna liczba osób oczekujących do poradni geriatrycznych w listopadzie 2014 r. wynosiła 602 osoby, a średni rzeczywisty czas oczekiwania na świadczenie specjalistyczne to około 22 dni.

Na świadczenie w ramach leczenia szpitalnego na oddziale geriatrycznym w listopadzie 2014 r. oczekiwało łącznie ponad 1200 pacjentów (172 w kategorii medycznej przypadek pilny i 1048 przypadek stabilny), a średni rzeczywisty czas oczekiwania na przyjęcie na oddział szpitalny wynosił w przypadku pilnym pięć dni i 30 dni w przypadku pacjentów w stanie stabilnym.

Przedstawiając podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej w środę (13 maja) dane dotyczące stanu opieki geriatrycznej i długoterminowej w Polsce oraz poziomu finansowania tych świadczeń przez NFZ Beta Małecka-Libera, sekretarz stanu w MZ podkreśliła, że resort ma świadomość, iż w niedostateczny sposób pokrywają one istniejące zapotrzebowanie. Dotyczy to zwłaszcza świadczeń z zakresu geriatrii.

Zmiany wymagają czasu
Wiceminister tłumaczyła jednak, że liczba oddziałów i poradni geriatrycznych sukcesywnie wzrasta. Jeśli chodzi o liczbę geriatrów, to zdaniem MZ nowy sposób kształcenia lekarzy przyczyni się do zwiększenia liczby osób posiadających tę specjalizację.

- Nie jesteśmy jednak w stanie z roku na rok spowodować takiego wzrostu, który pokryje zapotrzebowanie - zastrzegła.

Ministerstwo Zdrowia  prowadzi także działania, które mają na celu zwiększenie kompetencji w zakresie opieki nad osobami starszymi wśród lekarzy innych specjalizacji, a także pielęgniarek i fizjoterapeutów.

- Chodzi o projekty dofinansowane ze środków UE, które realizujemy wspólnie z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - poinformowała wiceminister Małecka-Libera.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH