Gdańsk: pracownicy wyższych uczelni przeciwni in vitro Są przeciwko projektowi dofinansowania in vitro przez miasto z pominięciem innych metod leczenia niepłodności. Fot. archiwum RZ

Przedstawiciele gdańskich środowisk naukowych i medycznych oraz członkowie polskiego Parlamentu wystosowali list otwarty do prezydenta Gdańska, są przeciwko projektowi dofinansowania in vitro przez miasto z pominięciem innych metod leczenia niepłodności.

Pod koniec października prezydent Gdańska wraz z radnymi Platformy Obywatelskiej ogłosił projekt programu in vitro skierowanego do mieszkańców Gdańska. Ma powstać zespół przygotowujący program, w jego skład mają wejść radni i lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

Przedstawiciele gdańskich środowisk naukowych i medycznych oraz posłowie wystosowali w tej sprawie list otwarty do prezydenta Gdańska oraz przewodniczącej Klubu PO w Radzie Miasta. "Nie bez znaczenia jest także fakt, że procedura in vitro jest metodą, która wśród wielu środowisk, w tym także medycznych z różnych względów budzi sprzeciw etyczny i moralny" - piszą.

Przeciwnicy inicjatywy podkreślili, iż w gdańskim środowisku medycznym pracują lekarze specjaliści, którzy mają doświadczenie w leczeniu niepłodności, pomimo że nie współpracują z ośrodkami wykonującymi in vitro. "Są to lekarze pracujący w gdańskich szpitalach, na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, jak również prowadzący praktykę lekarską w podmiotach leczniczych". Tymczasem w skład zespołu przygotowującego program mają wejść jedynie lekarze specjaliści, którzy zajmują się tematyką in vitro.

Naukowcy proponują przekazanie środków publicznych na utworzenie gdańskiego ośrodka zdrowia prokreacyjnego w ramach istniejącej infrastruktury lecznictwa publicznego.

Pismo podpisało m.in. kilkudziesięciu pracowników naukowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Politechniki Gdańskiej.

Więcej: www.gdansk.gosc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH