Gdańsk: obradował "okrągły stół" pielęgniarek i położnych

21 postulatów zgłosiły pielęgniarki i położne z woj. pomorskiego podczas "okrągłego stołu" w Gdańsku. Kierowane do władz województwa, NFZ i MZ postulaty dotyczą m.in. wzrostu wynagrodzenia, warunków pracy i promocji zawodu pielęgniarki i położnej wśród młodzieży.

Organizatorzy podali, że "okrągły stół" pielęgniarek i położnych w Gdańsku był pierwszą publiczną debatą w kraju na temat problemów tej grupy zawodowej i pacjentów.

Został zorganizowany przez Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych Województwa Pomorskiego oraz Urząd Marszałkowski. Zorganizowanie debaty było jednym z postulatów demonstracji przedstawicieli tych grup zawodowych na początku listopada w Gdańsku.

Podczas debaty omówiono 12 postulatów adresowanych do władz województwa i placówek medycznych, pozostałe 9 zostaną przekazane do NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

Wyjeżdżają i zmieniają zawód
Współorganizatorka okrągłego stołu, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Regionu Pomorskiego, Krystyna Dębkowska powiedziała, że głównym powodem zorganizowania debaty jest zbyt mała liczba pielęgniarek w województwie.

- Z powodu niskich zarobków wiele pielęgniarek i położnych wyjeżdża i zmienia zawód - wyjaśniła. Przyznała, że w wielu placówkach jest wystarczająca liczba zatrudnionych, ale - dodała - są w województwie pomorskim szpitale i oddziały, gdzie na 30-40 pacjentów przypada jedna pielęgniarka.

Jak podkreśliła, spośród zgłoszonych postulatów, dla środowiska ważne są m.in. te, które dotyczą podnoszenia kwalifikacji. Chodzi o wprowadzenie obowiązku partycypacji pracodawców w kosztach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Spośród dwunastu dyskutowanych postulatów, akceptacji "okrągłego stołu" nie uzyskała propozycja wdrożenia trzyletniego programu wzrostu wynagrodzeń w woj. pomorskim, o 1,5 tys. zł netto (minimum 500 zł netto rocznie, począwszy od maja bieżącego roku). Pielęgniarki zapowiedziały dalszą dyskusję na ten temat.

Kompromis ws. stawek
Natomiast zaakceptowany został postulat rozpoczęcia rozmów w sprawie wprowadzenia stawek godzinowych za pracę. Jako stawkę godzinową zaproponowano 40 zł dla pielęgniarki i położnej oraz 60 zł dla osób posiadających specjalizację lub tytuł magistra pielęgniarstwa (położnictwa). Stawki miałyby podlegać corocznej waloryzacji.

Dębkowska uważa, że "jeżeli prezes szpitala będzie chciał i będzie rozsądnie dzielił pieniądze po wszystkich grupach zawodowych, to pieniądze znajdą się dla wszystkich pracowników, a nie tylko dla jednej grupy zawodowej".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH