GIW ostrzega przed dodawaniem do pasz mączek mięsno-kostnych

Służby weterynaryjne stwierdzają, że około 2 proc. próbek pasz zawiera mączki mięsno-kostne. Taki dodatek do pasz jest zakazany, a jego stosowanie grozi grzywną lub ograniczeniem wolności - poinformował PAP zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jarosław Naze.

Służby weterynaryjne w 2011 r. pobrały blisko 3 tys. próbek pasz od rolników i wytwórni pasz. Stwierdzono, że 1,88 proc. zawierało mączki mięsno-kostne. W 2010 r. było to 1,65 proc., w 2009 r. - 2,65 proc., a w 2008 r. - 2,86 proc. Takie przypadki zdarzają się także w innych krajach - wyjaśnił Naze.

Zakaz stosowania mączek KE wprowadziła 11 lat temu, po wybuchu epidemii BSE (choroba szalonych krów - PAP). Wówczas uznano, że jedną z przyczyn pojawienia się tej choroby jest karmienie bydła mączkami pochodzącymi od krów (mączki mięsno-kostne powstają ze spalania odpadów zwierząt hodowlanych).

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii poinformował, że w marcu w Polsce obyła się kontrola unijna, po której Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów (SANCO) skierowała do polskich władz list z prośbą o wzmożenie kontroli i zahamowanie procederu dodawania niedozwolonych dodatków do pasz przeznaczonych dla żywienia zwierząt. Zwierzęta żywione takimi paszami nie mogą być przeznaczone na żywność dla ludzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH