GIS: z higieną w szkołach coraz lepiej

We wrześniu br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie warunków sanitarnych w szkołach: mydło, ciepła woda i papier toaletowy muszą być dostępne w każdej szkolnej toalecie. Z danych GIS wynika, że większość placówek już dostosowała się do tych wymagań.

Kontrolerzy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach na polecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2009 r. sprawdzili około 300 szkolnych łazienek. Niewłaściwe warunki stwierdzono wówczas w 23 proc. skontrolowanych szkół.

W kranach nie było ciepłej wody, brakowało papierowych ręczników. Zły stan techniczny sanitariatów, czyli zniszczone toalety, powyrywane drzwi, odpadające kafelki, to problem 18 proc. szkół. Najgorzej było jednak z wyposażeniem łazienek przy salach gimnastycznych. Czynne natryski miało tylko 58 proc. z nich. Podobne były wyniki kontroli prowadzonych w innych województwach.

– Od tego czasu sytuacja sanitarna w placówkach oświatowych zdecydowanie się poprawiła. W dużych miastach praktycznie w większości szkół ciepła woda, toaleta w dobrym stanie i dostęp do środków czystości to standard – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak podkreśla Jan Bondar, GIS stale monitoruje warunki sanitarno-higieniczne w szkołach. W niektórych przypadkach dyrektor placówki może nawet otrzymać mandat.

– Samo rozporządzenie trudno jednak nazwać osiągnięciem na skalę XXI wieku: jego zapisy to po prostu dotychczasowe zalecenia Sanepidu. Dobrze, jednak, że staną się prawem. W przypadku mniejszych placówek, szczególnie prowincjonalnych, gdzie z wymaganym poziomem hgieny wciąż jest problem, przesunięcie pewnych przepisów z zalecanych do wymaganych bardziej zmobilizuje szkoły do podnoszenia standardów – dodaje Bondar.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH