GIS: od kilku do kilkunastu zgonów rocznie po zażyciu dopalaczy GIS: od kilku do kilkunastu zgonów rocznie po zażyciu dopalaczy. Fot. Archiwum

250-300 osób rocznie umiera w Polsce z powodu zażywania narkotyków, w tym od kilku do kilkunastu po tzw. dopalaczach; każdego miesiąca dochodzi do kilkuset zatruć tymi substancjami psychoaktywnymi - wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W czwartek (27 sierpnia) w Sejmie odbyła się konferencja parlamentarnego zespołu ds. samorządności pt. "Razem bezpieczniej - dopalacze, nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa dzieci w szkołach". W zakresie przeciwdziałania i zwalczania dopalaczy niezmiernie ważna jest edukacja oraz działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży - podkreślali uczestnicy konferencji.

Jak powiedział główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, zawierające groźne dla zdrowia substancje psychoaktywne dopalacze to także narkotyki. - Jeżeli chodzi o zagrożenie, to możliwość uzależnienia jest taka sama. Dopalacze często są dostępne po niskiej cenie, ponieważ ich produkcja jest tania. Lekarzom pozostaje leczenie objawowe i czasami czekanie czy pacjent przeżyje czy nie - powiedział szef GIS.

Wiceszef MSW Stanisław Rakoczy przypomniał, że 1 lipca weszły w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii; 114 substancji psychoaktywnych zostało wpisanych na listę środków odurzających. Jak dodał ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna "Dopalacze kradną życie". Rakoczy poinformował, że na początku września MSW ogłosi konkurs na spot promujący zdrowy tryb życia.

Insp. Anna Kuźnia z Komendy Głównej Policji podkreśliła, że niezmiernie istotna jest prewencja, edukacja oraz działania profilaktyczne. Zapewniła, że przeciwdziałanie i zwalczanie dopalaczy jest priorytetem policji, która prowadzi szkolenia funkcjonariuszy w tym zakresie. - Edukacja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz programy profilaktyczne przynoszą wymierne efekty. Widzimy, że to zagrożenie jest mniejsze - powiedziała policjantka.

Z opublikowanego na początku sierpnia raportu Prokuratury Generalnej wynika, że prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 200 śledztw ws. wprowadzania do obrotu tzw. dopalaczy. Zarzuty dokonania przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu postawiono ponad 100 osobom.

PG zwróciła się do prokuratur w kraju o informacje dotyczące śledztw ws. dopalaczy w związku z masowymi zatruciami tymi substancjami, głównie na Śląsku. Od początku fali zatruć, które nastąpiły w drugim tygodniu lipca, zmarły dwie osoby. Od początku lipca w całym regionie odnotowano kilkaset podejrzeń zatruć dopalaczami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH