Fundusze na zdrowie również ze Szwajcarii

Polska korzysta nie tylko z funduszy UE, ale też z bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Szwajcarię krajom, które przystąpiły do UE w maju 2004 r. Ok. 489 mln franków trafi m.in. na projekty infrastrukturalne czy związane z ochroną środowiska.

"Blisko pół miliona franków szwajcarskich otrzymaliśmy na programy profilaktyki zdrowotnej, ochronę środowiska, współpracę naukową, poprawę infrastruktury transportowej w miastach czy wsparcie społeczności lokalnych. Wdrażanie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest już na półmetku. Uruchomione zostały wszystkie projekty" - poinformował w poniedziałek resort infrastruktury i rozwoju. Realizacja programu ma potrwać do połowy 2017 roku.

Polska jest jednym z 12 krajów korzystających z pieniędzy z tzw. funduszu szwajcarskiego. "Na mocy międzynarodowych umów rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty - ok. 489 mln franków szwajcarskich" - wyjaśnił resort.

Choć Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest realizowany na terenie całego kraju, to najbardziej uprzywilejowane są województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. Ok. 43 proc. całej puli pieniędzy z programu będzie tam wydanych.

Szwajcarska pomoc - jak zaznaczyło ministerstwo - trafia przede wszystkim na rozwój słabiej rozwiniętych regionów, poprawę usług dotyczących miejskiej infrastruktury, redukcję emisji gazów cieplarnianych, poprawę publicznych systemów transportowych i ochrony zdrowia oraz współpracę naukową.

Resort poinformował, że do tej pory ogłoszono 84 konkursy i przyznano wsparcie dla blisko 1 tys. 700 mniejszych projektów oraz 58 dużych przedsięwzięć. Z programu korzystają zarówno instytucje sektora publicznego i prywatnego, jak i organizacje pozarządowe.

Dzięki wsparciu 2 tys. 900 przedszkoli skorzystało z programu ochrony zdrowia jamy ustnej, a 1 tys. 600 szkół i przedszkoli - z programu żywienia i aktywności fizycznej. Pieniądze te przyczyniły się ponadto do usunięcia ponad 44 tys. ton odpadów azbestowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH