Fronczak: trzeba dążyć do zmniejszania różnic zdrowotnych w UE

Niwelowanie różnic w stanie zdrowia społeczeństw, profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób, bezpieczeństwo sanitarne oraz zagrożenia związane z dopalaczami, to kilka tematów z zakresu zdrowia, jakie chce poruszyć polska prezydencja.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak wśród priorytetów polskiej prezydencji wymienił zmniejszanie różnic w kondycji zdrowotnej społeczeństw Europy oraz zapobieganie chorobom mózgu i chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera. Dodał, że Polska będzie także zwracała uwagę na sprawy związane z zapobieganiem i leczeniem zaburzeń komunikacyjnych u dzieci.

Prezydencja ma podkreślać fakt wpływu dobrej kondycji zdrowotnej i prawidłowego rozwoju człowieka od najmłodszych lat na jego sytuację społeczną i ekonomiczną w późniejszym okresie życia. Szczególna uwaga i nacisk mają być skoncentrowane na zapobieganiu i kontroli chorób układu oddechowego i zaburzeń komunikacyjnych u dzieci - wzroku i słuchu.

- Polska prezydencja poruszy tematykę związaną z profilaktyką chorób - nasze determinanty stanowią odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Kluczową sprawą będzie także kwestia e-zdrowia, czyli przepływu informacji. Wiele osób przemieszcza się po krajach UE, stają się także pacjentami, dlatego konieczny jest szybki dostęp do informacji, m.in. do dokumentacji medycznej - podkreślił wiceminister zdrowia.

- Położymy nacisk na problematykę związaną z chorobami wieku starczego. Zależy nam, by starsze osoby mogły jak najdłużej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Polska będzie również poruszała problematykę związaną z bezpieczeństwem sanitarnym m.in. w kwestii zakażeń bakterią E.coli. Hiszpania poprosiła nas o to, byśmy zajęli się tym problemem na początku naszej prezydencji. Chcemy także przedstawić zagadnienia związane z zagrożeniami zdrowotnymi, które stwarzają dopalacze - dodał Fronczak.

Przewodniczący podzespołu ds. priorytetów w obszarze zdrowia polskiej prezydencji w Radzie UE, prof. Bolesław Samoliński powiedział, że Polsce zależy, by doprowadzić do stworzenia systemu współpracy międzynarodowej. System taki miałby umożliwić wymianę doświadczeń oraz wspólne określanie zagrożeń dla bezpieczeństwa zdrowotnego.

- Będziemy podkreślali, iż znaczna część problemów zdrowotnych rozpoczyna się w dzieciństwie, dlatego konieczna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób. Ma to prowadzić do wydłużenia życia, ale także do poprawy jego jakości, kondycji. Tu szczególną rolę odgrywa e-zdrowie, zwłaszcza system nadzoru nad zdrowiem publicznym - podkreślił prof. Samoliński.

Realizacji polskich priorytetów będzie służyła organizacja trzech konferencji eksperckich i jednej konferencji ministerialnej. W sumie w kalendarzu prezydencji Ministerstwa Zdrowia zaplanowano 32 wydarzenia, z czego najbliższe to nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE, które odbędzie się w Sopocie 5-6 lipca i będzie pierwszą z nieformalnych rad, jakie w kraju organizuje polska prezydencja. Kilkanaście spotkań odbędzie się na szczeblu eksperckim i roboczym - w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH