Forum Obywatelskiego Rozwoju raportuje: za dużo łóżek, za mało lekarzy

Choć liczba lekarzy w Polsce pozostaje poniżej średniej dla krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, pod względem liczby szpitalnych łóżek, jest odwrotnie. W roku 2009 liczba łóżek na 1 tys. mieszkańców wynosiła u nas 6,65, podczas gdy w Danii - 3,5 - wynika z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Według raportu "Ile osób zatrudnia państwo polskie?" przygotowanego przez FOR, świadczy to o nieefektywnym wykorzystaniu środków na publiczną ochronę zdrowia - informuje biznes.pl

Autorzy raportu przekonują za OECD, że konieczne jest utrzymanie lekarzy w zawodzie, późniejsze przechodzenie na emeryturę oraz efektywniejsza organizacja pracy nie tylko samych lekarzy, ale również całego personelu.

Raport zwraca też uwagę, że w poprawie efektywności naszej ochrony zdrowia, pomóc może większy udział sektora prywatnego.

Według autorów raportu, w ochronie zdrowia w Polsce zatrudnionych jest 542 tys. osób (liczba ta obejmuje również pracowników pomocy społecznej). W Polsce odnotować można znacznie niższą od średniej dla OECD liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. W krajach OECD wynosi ona 3,1, w Polsce jest to zaledwie 2,17.

Więcej: www.biznes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH