Fizjoterapeuci przeciwni zmianie terminu wejścia w życie ich ustawy Ustawa ma wejść w życie 31 maja br. po półrocznym vacatio legis. Projekt przygotowany przez PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Fot. Archiwum

Propozycja przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty o dwa lata nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia - ocenia Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, odnosząc się do projektu przygotowanego przez grupę posłów PiS.

Chodzi o uchwaloną w ubiegłej kadencji Sejmu ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w październiku 2015 r. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania tego zawodu, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej.

W ustawie zapisano półroczne vacatio legis - ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja br. Projekt przygotowany przez PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

PTF: 28 lat starań i nic
PTF ocenia, że zniweczy to 28 lat starań o regulację prawną zawodu fizjoterapeuty. Fizjoterapeuci krytycznie odnoszą się do wszystkich zastrzeżeń podnoszonych przez wnioskodawców.

"Projektodawcy informują w uzasadnieniu, iż ustawa jest sprzeczna z polskim prawem, zagraża zdrowiu i życiu pacjenta oraz nadmiernie obciąży budżet państwa. Nie możemy zgodzić się z żadnym z powyższych zarzutów" - informuje PTF w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek (15 lutego).

Fizjoterapeuci podkreślają, że to właśnie brak regulacji jest niebezpieczny, bo "pacjent nie ma pewności, czy znalazł się w rękach osoby wykształconej w trakcie studiów, czy znachora po weekendowym kursie". Obecnie bowiem działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Naczelnym celem regulacji jest - jak podkreśla PTF, cytując informację Kancelarii Prezydenta przekazaną po podpisaniu ustawy - "zabezpieczenie właściwej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez uregulowanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu".

Prezydent podpisał
"Prezydent się pomylił?"- pyta retorycznie PTF, przypominając, że również Rada Ministrów kilka dni temu przy okazji odniesienia się do obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego fizjoterapeutów, który nadal znajduje się w Sejmie, oświadczyła, iż "ze względu na uchwalenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, procedowanie jakiejkolwiek innej nie jest konieczne".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH