Fizjoterapeuci postawili na swoim. To ich wersja ustawy wejdzie w życie Jeszcze poprzedni parlament przyjął ustawę dotyczącą zawodu fizjoterapeuty. Fot. archiwum RZ/PTWP

Projekt nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, przyjęty przez Komisję Zdrowia, nie trafi pod obrady Sejmu w czasie umożliwiającym zablokowanie wejścia w życie uchwalonych już regulacji dla tej profesji. Tym samym od 31 maja będzie obowiązywała ustawa w wersji popieranej przez fizjoterapeutów.

Pozostaje pytanie czy wnioskodawcy noweli ugięli się pod naciskiem krytycznego głosu fizjoterapeutów, a może wcale nie złożyli broni?

Projekt nowelizacji nie trafił do porządku majowych obrad Sejmu, nie ma go także w pierwszym posiedzeniu zaplanowanym na czerwiec. Do mediów trafiła zaś informacja, że władze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość podjęły decyzje o całkowitym wycofaniu się z dalszego procedowania projektów nowelizacji (druk 285 i 478) ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Rynek Zdrowia prosił o komentarz w tej sprawie Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, do dnia publikacji materiału takiej odpowiedzi jednak nie otrzymał.

Co się stało z projektem?
Zdaniem posłanki Lidi Gądek (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia wnioskodawcy nie spodziewali się chyba, że w obronie ustawy zewrą szeregi nie tylko sami fizjoterapeuci, ale i przedstawiciele innych zawodów medycznych w tym i sami lekarze. Przeciwnicy ustawy stanęli w mniejszości i chyba zrozumieli, że nie wygrają.

Posłanka przyznaje, iż spodziewa się, że to nie koniec prób wprowadzenia zmian do ustawy. - Spodziewam się, że teraz resort zdrowia będzie chciał pewne rozwiązania z projektu nowelizacji jednak wdrożyć poprzez rozporządzenia do ustawy. Z pewnością jednak to będzie zdecydowanie mnie dotkliwe dla fizjoterapeutów, niż gdyby rządowi udało się wprowadzić samą nowelę - podkreśla.

Przypomnijmy, że jeszcze poprzedni parlament przyjął ustawę dotyczącą zawodu fizjoterapeuty. Ustawa - podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - reguluje m.in. kwestie wykonywania tego zawodu, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej. W ustawie zapisano półroczne vacatio legis - ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja 2016.

Długa historia procedowania
Klub Parlamentarny PiS kilka miesięcy temu zaproponował wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy i w tym czasie przygotowanie nowelizacji ustawy zakładające m.in. pozbawienie fizjoterapeutów wcześniej zapisanego prawa do tworzenia samorządu i prowadzenia samodzielnej działalności.

Batalia o ustawowe regulująca zawód fizjoterapeuty liczy sobie ponad dwie dekady. Od początku fizjoterapeuci walcząc o wpisanie swojej profesji w poczet zawodów medycznych napotykali na wiele trudności. Ich argumentacja o tym, że brak uregulowań prawnych powoduje tworzenie się na rynku usług pseudomedycznych nie przekonywała kolejnych decydentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH