Fizjoterapeuci: mamy dobrą ustawę o naszym zawodzie i trzeba ją wdrożyć FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i jej podpisaniu przez prezydenta, fizjoterapeuci byli pewni, że dwie dekady zabiegów o regulację prawną ich statusu zakończyły się sukcesem. Ta radość okazała się jednak przedwczesna.

Ustawa powinna wejść w życie 31 maja br. Posłowie PiS wystąpili jednak z projektem zakładającym wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Powód? W opinii wnioskodawców nowelizacji ustawy, uprawnienia nadane fizjoterapeutom na mocy przyjętych we wrześniu 2015 r. zasad mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.

Terminu głosowania jeszcze nie wyznaczano
Zdaniem posłów PiS przepisy dotyczące np. uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialności zawodowej, stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

Jacek Koszela, członek Zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreśla, że takie działanie - w opinii fizjoterapeutów - może być traktowane jedynie jako przejaw próby ochrony interesów wąskiej grupy środowiska medycznego.

Zdaniem Koszeli lekarze bronią swoich przywilejów nie zważając na bezpieczeństwo pacjentów, rozumiane m.in jako zapewnienie łatwego dostępu do usług leczniczych. - Uważamy za niedopuszczalne i niezgodne z oczekiwaniami społecznymi odraczanie wprowadzenia i zmienianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - zaznacza.

Jego zdaniem uchwalenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (terminu głosowania jeszcze nie wyznaczono) wyrządzi poważne i wymierne szkody społeczne w postaci wydłużenia czasu oczekiwania na fizjoterapię, opóźnienia wprowadzenia nowoczesnych form fizjoterapii i standardów leczenia, wzrostu kosztów leczenia, zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów.

Konsultował sztab prawników
Fizjoterapeuci przypominają, że prezydent podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty po szerokich konsultacjach społecznych i długich analizach prawnych. W ich opinii nowe prawo jest dokumentem kompletnym, przemyślanym, tworzonym przez środowisko fizjoterapeutów i resort zdrowia od 28 lat.

- Całkowitą nieprawdą jest jakoby obecna ustawa stała w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych - podkreśla Jacek Koszela.

Przypomina, że projekt tej ustawy był napisany przez doświadczonych prawników i konsultowany na wszystkich etapach prac legislacyjnych, m.in. przez Biuro Analiz Sejmowych (BAS), Departament Prawny Ministerstwa Zdrowia, prawników Senatu RP i Kancelarii Prezydenta RP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH