Finanse szpitali a ustawa o działalności leczniczej: zniknie marchewka, zostanie kij

Wsparcie finansowe w ramach ustawy o działalności leczniczej nie doprowadzi do fali przekształceń SP ZOZ-ów w spółki kapitałowe - twierdzą eksperci. Zdaniem posła Jakuba Szulca (PO), byłego wiceministra zdrowia, samorządowcy nie wykażą wielkiego zapału do przekształceń.

- Raczej będziemy mieli do czynienia ze zwiększonym dozorem - organy założycielskie będą lepiej dbać o to, aby podległe im podmioty lecznicze, nie generowały ujemnego wyniku finansowego - stwierdza poseł Szulc.

Ile nowych spółek?

Potwierdzają to dane z Ministerstwa Zdrowia. - Z informacji uzyskiwanych comiesięcznie od wojewodów wynika, że na dzień 31 maja 2013 r., na podstawie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w spółki kapitałowe przekształciły się 33 SP ZOZ-y (w tym 22 szpitale i 11 podmiotów leczniczych udzielających ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych) - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Jak dodaje, w 2013 roku przekształcenie planuje jeszcze około 30 SP ZOZ-ów. Mało, zważywszy na fakt, że zdaniem niektórych polityków ustawa o działalności leczniczej podobno stawia wiele samorządów pod ścianą.

Po przyjęciu sprawozdań finansowych od podległych im placówek do końca czerwca br., zgodnie z ustawą samorządy będą miały trzy miesiące na ewentualne pokrycie ujemnego wyniku finansowego za ubiegły rok. W przeciwnym razie organ założycielski będzie musiał w ciągu 12 miesięcy albo zlikwidować placówkę, albo ją przekształcić w spółkę.

Nadchodzi więc czas decyzji dla samorządów, tym bardziej, że ustawodawca kusi pomocą finansową dla przekształconych placówek, ale tylko w przypadku wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców i złożenia wniosku o dotację - zgodnie z art. 196 ustawy o działalności leczniczej - do 31 grudnia 2013 r.

Czyt. także: Przekształcać, likwidowć, a może spłacać dlugi?

Rezerwa na straty
Pomoc finansowa dla szpitali przewidziana jest w wysokości do 1,7 mld zł, w tym 300 mln zł na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych, a pozostałe 1,4 mld zł - na zobowiązania cywilnoprawne.

- Na rok 2013 w rezerwie celowej przeznaczono 600 mln zł. Natomiast rok 2014 pozostanie do wykorzystania kwota 400 mln zł. Stąd też nie zabraknie środków finansowych na wsparcie podmiotów, które przekształcą SP ZOZ-y w spółki kapitałowe - informuje Krzysztof Bąk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH