Filtr epidemiologiczny, czyli o systemie kontroli zakażeń. Możemy czuć się bezpieczni? Filtr epidemiologiczny, czyli o systemie kontroli zakażeń. Fot. Archiwum

Jak informuje Urząd ds. Cudzoziemców, jeszcze w br. przy recepcyjnym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej rozpocznie działalność specjalistyczna placówka filtra epidemiologicznego zbudowanego w ramach Polsko - Szwajcarskiego Programu Współpracy.

Obecnie trwa kompletowanie wyposażenia inwestycji, której koszt wynosi ok. 8 mln zł.

-Realizujemy także procedurę wyboru operatora usług medycznych wykonywanych w obiekcie. Inwestycja usprawni i unowocześni wstępną weryfikację zdrowotną w zakresie klinicznym i epidemiologiczno-sanitarnym osób przekraczających wschodnią granicę Polski i zgłaszających się do procedury o udzielenie ochrony międzynarodowej - mówi nam Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców.

- Z naszych informacji wynika, że nie ma w Europie innego obiektu tego rodzaju, tj. realizującego zabezpieczenie epidemiologiczne w ramach oddzielnej placówki służby zdrowia, której działanie pozwala na całkowite wyeliminowanie kontaktu osób chorych z otoczeniem - dodaje.

Rzecznik przypomina, że większość (74 proc.) złożonych w tym roku wniosków o status uchodźcy dotyczy obywateli Rosji - ok. 6,3 tys. osób, z których 94 proc. jest narodowości czeczeńskiej. Następna w kolejności grupa (10 proc.) pochodzi z Ukrainy - 832 osoby i Tadżykistanu (8 proc.) - 717 osób. Ochronę międzynarodową, tj. status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, otrzymało w sumie w br. 221 osób.

W 11 działających w Polsce ośrodkach dla cudzoziemców przebywa obecnie ok. 1,7 tys. ludzi.

Procedura filtra epidemiologicznego
- W każdym z ośrodków działają punkty medyczne z odpowiednią kadrą lekarską, funkcjonujące w ramach procedur filtra epidemiologicznego. Zapewniają one bieżącą opiekę medyczną oraz wykonują niezbędne badania. Warto przypomnieć, że procedura filtra epidemiologicznego obowiązuje w Polsce od 2005 r. i obejmuje nie tylko schemat postępowania mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego, ale również odpowiednią infrastrukturę - wskazuje Jakub Dudziak.

Rzecznik zaznacza, że wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej są najczęściej składane podczas przekraczania granicy w Terespolu. Następnie cudzoziemcy zgłaszają się do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej, gdzie przed przyjęciem zostają poddani badaniom w ramach procedury filtra epidemiologicznego.

Schemat badań w ramach tej procedury przed przyjęciem do ośrodka obejmuje m.in. wykonanie badań diagnostycznych: laboratoryjnych i radiologicznych. W przypadku pozytywnej decyzji medycznej lekarza internisty lub pediatry pacjent może zostać przekazany do ośrodka pobytowego. Decyzja negatywna oznacza natomiast konieczność niezwłocznego przekazania chorego do leczenia szpitalnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH