Fiasko rozmów rezydentów z Radziwiłłem. Kontynuują głodówkę Od 2 października młodzi lekarze prowadzą protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Źródło: strona PR OZZL na Facebooku

Nasza propozycja zwiększenia nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB została odrzucona. Minister powiedział, że na to nie ma pieniędzy i pieniędzy nie będzie. Jesteśmy rozżaleni, a niektórzy głodni, ale protest będzie trwał - poinformował Rynek Zdrowia 4 października, tuż po spotkaniu, Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

W środę po godz. 18. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęło się spotkanie protestujących lekarzy rezydentów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko. 

- Cieszymy się, że strona rządowa zdecydowała się na rozmowę o wspólnej wizji lepszego jutra dla polskich pacjentów - napisało w komunikacie, kilka godzin przed spotkaniem, Porozumienie Rezydentów.

"Jesteśmy rozżaleni"
Przed spotkaniem lekarze informowali, że przekazali do MZ opinię do projektu rozporządzenia ws. wynagrodzeń rezydentów, w której zgodzili się na pewne ustępstwa w stosunku do pierwotnych postulatów. - To rozporządzenie nie było propozycją, to postawienie nas przed faktem dokonanym, że tyle i tyle środków zostanie przeznaczone i nic więcej - mówił wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Te "pewne ustępstwa" nie przyniosły jednak sukcesu w niemal trzygodzinnych rozmowach z resortem zdrowia. Poszło o twarde stanowisko MZ ws. nakładów na ochronę zdrowia.

- Nasza propozycja zwiększenia nakładów do 6,8 proc. PKB została odrzucona. Minister powiedział, że na to nie ma pieniędzy i nie będzie. I że ta propozycja, którą pokazał resort, czyli powolnego dojścia w 2025 r. do 6 proc. PKB, to jest tak naprawdę już duży krok - relacjonował Rynkowi Zdrowia Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący PR OZZL. Dodał: - My tego nie akceptujemy.

W minionym tygodniu minister przedstawił projekt rozporządzenia, w którym zaproponował dodatkowe 1,2 tys. zł dla rezydentów w dziedzinach: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, medycyna ratunkowa, pediatria i psychiatria.

- Teraz pojawiła się sugestia ze strony ministerstwa, że do listy tych sześciu specjalizacji deficytowych dodane zostałyby jeszcze trzy: hematologia, onkologia i patomorfologia. Ale my od razu odrzuciliśmy tę propozycję jako niesprawiedliwą i zaapelowaliśmy o solidaryzm społeczny - mówił Jankowski po wieczornym, środowym spotkaniu Porozumienia Rezydentów z ministrem.

Radziwiłł: rozmowa trudna, ale z pełnym szacunkiem
Przyznał, że choć ministerstwo zadeklarowało gotowość do dalszych rozmów, z powodu braku konkretów rezydenci byli rozżaleni i komentowali spotkanie w "tonie emocjonalnym".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH