Federacja: nie namawiamy do aborcji; chcemy mieć do niej prawo

Nie namawiamy do aborcji, ale chcemy mieć do niej prawo - mówiły w środę (26 września) na konferencji prasowej przedstawicielki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Według nich prawo do legalnej aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej nie jest w Polsce przestrzegane.

W środę (26 września) w Sejmie mają odbyć się pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących aborcji: złożonego przez Ruch Palikota, który daje prawo do przerwania ciąży bez ograniczeń w I trymestrze ciąży, oraz Solidarnej Polski, zakazującego aborcji ze względu na upośledzenie płodu.

- Nie namawiamy do aborcji, chcemy, by kobieta miała do niej prawo, by mogła decydować, czy chce mieć niepełnosprawne dziecko w sytuacji, gdy od państwa i organizacji pozarządowych nie otrzymuje wystarczającego wsparcia - powiedziała Krystyna Kacpura z Federacji. Według niej dostęp do legalnej aborcji w Polsce graniczy niemal z cudem, bo lekarze posługują się klauzulą sumienia i odmawiają jej wykonania.

Przedstawicielki Federacji dodały, że przedstawiciel polskiego rządu na forum ONZ 20 września poinformował, że rekomendacje dotyczące ochrony praw człowieka w Polsce zostały zrealizowane lub są realizowane.

- W rzeczywistości nadal mają w Polsce miejsce przypadki, że kobiety, które decydują się na przerwanie ciąży ze względu na zagrożenie własnego zdrowia lub poważne wady płodu, bądź też mają uzasadnioną potrzebę skorzystania z badań prenatalnych, uzyskują od lekarzy odmowę wykonania świadczeń, do których są uprawnione - podkreślały.

Uczestniczki konferencji przypomniały, że w środę (26 września) obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji, z kolei w piątek - Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Dostępu do Bezpiecznej i Legalnej Aborcji.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (w obu przypadkach do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki) lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH