Federacja na rzecz Kobiet przeciwko klauzuli sumienia dla aptekarzy

Farmaceuci nie mają prawa odmawiać pacjentkom sprzedaży środków antykoncepcyjnych, nie ma klauzuli sumienia dla aptekarzy - przypomina Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i prosi Naczelną Izbę Aptekarską o interwencję.

Dyrektor Federacji Krystyna Kacpura zwraca uwagę, że odmowy zrealizowania recept na środki antykoncepcyjne zdarzają się coraz częściej. Przypomniała, że tzw. klauzula sumienia jest stosowana przez farmaceutów bezprawnie, ponieważ nie ma przepisów, które by ich do tego uprawniały.

Dodała, iż niepokojące jest to, że samorząd aptekarski nie interweniuje w tej sprawie, dlatego Federacja zwróciła się do Naczelnej Izby Aptekarskiej z apelem o podjęcie odpowiednich działań.

Prawniczka Federacji Karolina Więckiewicz zaznacza jednocześnie, iż niejednokrotnie zdarza się, że farmaceuci próbują zniechęcić kobiety do stosowania środków antykoncepcyjnych, przywołując argumenty o szkodliwości tych specyfików, nie znajdujące potwierdzenia w opisie wspomnianych leków.

Więckiewicz ocenia, że w myśl obowiązującego prawa kobiety mają prawo do decydowania o własnym życiu i zdrowiu przez podejmowanie świadomych i odpowiedzialnych decyzji w zakresie własnej rozrodczości.

Karolina Więckiewicz przypomniała, że próby wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów nie zakończyły się jak dotąd uchwaleniem nowego prawa i - jak podkreśliła - niedopuszczalne jest, aby aptekarze postępowali w oparciu o postulaty, które nie znajdują odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach.

Dodała, że apteki są placówkami ochrony zdrowia publicznego przeznaczonymi do zaopatrywania ludności w leki i zobowiązanymi do posiadania w swoim asortymencie wszystkich farmaceutyków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski. Prawo obowiązujące farmaceutów nie przewiduje żadnej możliwości odmowy wydania jakiegokolwiek leku przepisanego przez lekarza na recepcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH