Federacja na rzecz Kobiet: nastolatki nie nadużywają pigułki "dzień po" FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem poronnym, nie jest nadużywana przez nastolatki, nie stwarza poważnych zagrożeń zdrowotnych - argumentuje Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która protestuje przeciwko wprowadzeniu recept na pigułkę ellaOne.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.; w styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na ich dopuszczenie do sprzedaży bez recepty.

Według rządowego projektu dot. antykoncepcji awaryjnej oraz terapii w sytuacji zagrożenia życia hormonalne leki antykoncepcyjne (także pigułki ellaOne) będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę.

W przesłanym PAP komunikacie Federacja apeluje o odrzucenie projektowanego przepisu.

Według Federacji - wbrew argumentom ministerstwa zdrowia - "nastolatki nie nadużywają antykoncepcji doraźnej ellaOne". Organizacja przytacza wyniki badania zrealizowanego przez Millward Brown wśród farmaceutów, z którego wynika, że "w Polsce największą grupę klientów aptek decydujących się na zakup ellaOne stanowią osoby w wieku 25-30 lat (45 proc.)", a osoby w wieku poniżej 18 lat stanowią niespełna 2 proc. kupujących.

Organizacja wskazuje też, że "względy medyczne nie kwalifikują antykoncepcji awaryjnej ellaOne do wzmożonej kontroli lekarskiej". Według Federacji najczęściej odnotowywane skutki uboczne leku to: "niechciana ciąża, bóle głowy, nudności, bóle brzucha i bolesne okresy". "Nie są to zatem dolegliwości zagrażające życiu lub zdrowiu pacjentek, nie ma więc potrzeby reglamentowania sprzedaży antykoncepcji awaryjnej ellaOne decyzją lekarza" - głosi stanowisko Federacji.

Podkreślono w nim także, że "antykoncepcja awaryjna ellaOne nie jest środkiem poronnym".

"Należy z całą mocą podkreślić, że ellaOne nie jest skuteczna w przypadku wcześniejszego zajścia w ciążę i nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Zawiera ona substancję o nazwie octan uliprystalu, wpływającą na aktywność naturalnego hormonu, progesteronu, którego obecność jest niezbędna w celu wystąpienia owulacji. W rezultacie lek działa poprzez opóźnienie owulacji" - napisano w komunikacie.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH