Ewa Kopacz: właściciel szpitala musi odpowiadać za publiczne pieniądze

Właściwe zarządzanie i odpowiedzialność za publiczne pieniądze to klucz do tego, by polskie szpitale były bezpieczne dla pacjentów - przekonuje Ewa Kopacz.

Przedstawiając środę (27 października) w Sejmie pakiet ustaw zdrowotnych przygotowanych przez resort zdrowia, Ewa Kopacz mówiła, że właściciel szpitala powinien mieć nie tylko prawa, ale także obowiązki.

– Obowiązkiem, który nakładamy na organ założycielski, jest kontrola płynności finansowej – mówiła Kopacz.

W opinii minister zdrowia, to we właściwym zarządzaniu publicznymi pieniędzmi leży klucz do tego, by pacjent w szpitalu czuł się bezpiecznie, miał zapewnione niezbędne leki, badania,itp.

Ewa Kopacz przypomniała, że projekt nie przewiduje obowiązkowych przekształceń, ale samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W innym przypadku ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową), w przeciwnym razie przestaną istnieć.

– To jest oferta nie tylko dla odważnych, ale dla rozsądnych i odpowiedzialnych – przekonywała minister.

W czasie debaty przed Sejmem zebrali się elektroradiolodzy sprzeciwiający się wydłużeniu czasu ich pracy. Zapisy, które regulują tę kwestię, znalazły się w projekcie ustawy o działalności leczniczej. Wcześniej zapowiadali, że zamierzają protestować na galerii sejmowej.

Kopacz podkreśliła, że rząd jest gotowy do rozmów z radiologami, zaznaczyła jednocześnie, że obecnie nie ma konieczności, by ich czas pracy odbiegał od czasu pracy innych pracowników medycznych, gdyż urządzenia radiologiczne są w tej chwili bezpieczniejsze niż przed laty.

– Badamy stopień promieniowania i posiadamy ekspertyzy, w tym Instytutu Pracy. Chcemy unowocześnić mierniki, żebyście czuli się bezpieczni – mówiła. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH