Ewa Kopacz: w czwartek informacja ministra zdrowia ws. in vitro

23 maja minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawi w Sejmie informację bieżącą dotyczącą zapłodnienia pozaustrojowego - poinformowała marszałek Ewa Kopacz. Rząd przygotowuje program refundacji in vitro, z którego w ciągu trzech lat ma skorzystać około 15 tys. par.

Resort zdrowia poinformował, że wymogi formalne spełniają tylko 2 spośród 37 klinik zgłoszonych do konkursu, w którym zostaną wyłonione placówki wykonujące refundowane zapłodnienia in vitro: kliniki mogą uzupełnić braki formalne w formie pisemnej do 24 maja. W przypadku niedotrzymania tego terminu ich oferta zostanie odrzucona.

W konkursie mają zostać wyłonione kliniki, które będą uczestniczyły w programie od 1 lipca br. do 30 czerwca 2014 r. Ich zadaniem będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy. Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w programie.

Arłukowicz mówił w ubiegłym tygodniu, że komisja konkursowa będzie pracowała przez kilka tygodni, a każde zgłoszenie będzie szczegółowo analizowane. Minister zaznaczył, że głównym warunkiem udziału kliniki w programie jest zagwarantowanie jakości i bezpieczeństwa in vitro. - Musimy bardzo dokładnie zadbać o to, aby ta procedura była przeprowadzana w sposób profesjonalny, w wysokim standardzie europejskim - wyjaśnił.

Szef resortu zdrowia podkreślał, że MZ chce podpisać umowy z klinikami do 1 lipca, by tego dnia mogły one przyjąć pierwszych pacjentów.

Z rządowego programu refundacji in vitro ma skorzystać w ciągu trzech lat około 15 tys. par. Aby w nim uczestniczyć, nie trzeba być małżeństwem, nie określono bowiem statusu prawnego pary, która może wziąć udział w programie. Będą mogły z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia. Wykluczone zostaną pacjentki, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH