Ewa Kopacz: samorządy wezmą odpowiedzialność za finanse szpitali

Samorządowcy muszą wziąć odpowiedzialność za kondycję finansową swoich placówek medycznych - stwierdziła w piątek (10 września) podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz.

– Żaden z samorządowców, starosta czy marszałek, nie pyta mnie, gdy obsadza stanowisko dyrektora, nie pyta, ile razy w roku powinien zrobić kontrolę, nie zaprasza mnie na posiedzenie rady społecznej gdy przyjmuje bilans. Ten samorząd musi wziąć odpowiedzialność, a nie tylko mieć przywilej, że jest właścicielem – powiedziała minister Kopacz.

I dodała, że samorządowcy będą mieli drogę wyboru. Albo będą odpowiadali finansowo za to, co się dzieje w ich zakładzie opieki zdrowotnej i brali na siebie ewentualne straty albo będą musieli przekształcić swoją placówkę.

Kwestia przekształceń szpitali ma zostać uregulowana w ustawie o działalności leczniczej, jednej z zapowiadanego pakietu ustaw. Jak zapowiadano wcześniej, projekt nie jest kopią ustawy zawetowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zakładającej obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki.

– Mam nadzieję, że konsultacje projektów ustaw pakietu zdrowotnego potrwają do końca bieżącego miesiąca – mówiła wcześniej w Krynicy minister Kopacz. Po zakończeniu konsultacji resort zdrowia przekaże pakiet do Sejmu.

Jak zaznaczyła Kopacz, pakiet zdrowotny zawiera 12 projektów ustaw.

– Część z nich jest już po konsultacjach międzyresortowych, część jest po konsultacjach społecznych. Najbardziej strategiczne ustawy tego pakietu, czyli o działalności leczniczej i ustawa refundacyjna trafiły już do konsultacji. Czekamy na te ewentualne opinie – zaznaczyła minister.

Z informacji resortu zdrowia wynika, że w skład pakietu wejdą m.in.: nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne, ustawa refundacyjna razem z ustawą o badaniach klinicznych i prawem farmaceutycznym, ustawa o informatyzacji systemu opieki zdrowotnej oraz nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która skraca okres kształcenia specjalistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH