Ewa Kopacz o noweli ustawy refundacyjnej: pacjenci nie mogą tracić na sporze

Marszałek Sejmu i była minister zdrowia Ewa Kopacz wyjaśniła, że zagłosowała w piątek (13 stycznia) za nowelizacją ustawy refundacyjnej, ponieważ pacjent zasługuje, by jego prawa były szanowane. Podkreśliła, że pacjenci nie mogą tracić na sporze wokół tej ustawy.

Nowela ustawy refundacyjnej, którą w piątek (13 stycznia) uchwalił Sejm, znosi kary dla lekarzy za niewłaściwie wypisanie recepty. W przypadku aptekarzy kary za realizację błędnych recept pozostają; będą oni mogli skorzystać z abolicji, ale tylko do dnia wejścia w życie noweli. Projekt nowelizowanej w piątek (13 stycznia) ustawy refundacyjnej powstał w Ministerstwie Zdrowia, gdy Ewa Kopacz była szefową tego resortu. 

Była szefowa resortu zdrowia powiedziała, że zagłosowała za nowelizacją ustawy, ponieważ pacjent zasługuje, by jego prawa były szanowane i by czuć się bezpiecznie.

- Wejście w życie tej ustawy powinno uspokoić stan, który odbija się na pacjentach - zaznaczyła.

Pytana, dlaczego głosowała przeciwko wnioskowi mniejszości, który z ustawy refundacyjnej skreślał zapis o karach dla aptekarzy podkreśliła, że głosowała w interesie praw pacjenta. Dodała także, że każdy minister jest samodzielny i ma prawo do wprowadzania do ustaw poprawek.

- Marszałek Sejmu nie wpływa i nie będzie ubezwłasnowalniać jakiegokolwiek ministra - zaznaczyła. Podkreśliła, że konstytucja zakłada rozdzielenie władzy wykonawczej i ustawodawczej, dlatego prosi, by pytania dotyczące noweli prawa kierować do wnioskodawców.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Zielonogórskie prowadzą od 1 stycznia protest pieczątkowy. Nie określają na receptach poziomu refundacji leków, stawiają natomiast stempel: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

W ten sposób sprzeciwiają się dotychczasowym zapisom ustawy refundacyjnej. Ich zdaniem są one zbyt restrykcyjne i nakładają na lekarzy niepotrzebne biurokratyczne obowiązki. Jeszcze w piątek (13 stycznia) NRL ma podjąć decyzję dotyczącą rekomendacji w sprawie protestu.

Z kolei Naczelna Rada Aptekarska wezwała w czwartek (12 stycznia) aptekarzy, by w ramach protestu realizowali wyłącznie recepty wypisane bez żadnych uchybień formalnych. Prezes NRA zapowiedział, że decyzja w sprawie dalszych działań zostanie podjęta podczas sobotniego (14 stycznia) nadzwyczajnego posiedzenia Rady.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH