Ewa Kopacz chce odwołania Jacka Paszkiewicza i likwidacji NFZ?

Ministerstwo Zdrowia rozważa osłabienie NFZ lub jego likwidację: konflikt pomiędzy Ewą Kopacz i Jackiem Paszkiewiczem może wpłynąć na kształt systemu ochrony zdrowia.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Ewa Kopacz chce wystąpić do premiera o odwołanie prezesa NFZ.


– Podczas obrad „okrągłego stołu” w sprawie ochrony zdrowia wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że to Ministerstwo Zdrowia powinno kreować politykę zdrowotną, natomiast płatnik powinien wyłącznie odpowiadać za finansowanie świadczeń. Takie jest stanowisko resortu zdrowia. Wszystkie pozostałe informacje są spekulacjami – skomentował Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.


– Omawialiśmy funkcję nadzoru finansowego nad systemem ochrony zdrowia, mówiliśmy o tym, jak ma funkcjonować NFZ, czy ma być zdecentralizowany, czy może zlikwidowany. Nadal jednak nie znamy propozycji rządowych i zapowiadanego przez panią minister pakietu ustaw zdrowotnych – powiedział po wspomnaianym „okrągłym stole” na początku lipca, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha.


Konflikt na linii ministerstwo-NFZ trwa od dawna. I zaognia się. To NFZ podejmował kontrowersyjne decyzje o ograniczeniu nakładów na onkologię, czy finansowanie znieczuleń dla dzieci. Za każdym razem wybuchał medialny skandal, z którego musiała tłumaczyć się minister zdrowia.

Czarę goryczy mogło przelać niedawne odwołanie przez prezesa NFZ szefa Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu, mimo że stawiane mu zarzuty okazały się bezpodstawne. Za odwołanym dyrektorem OOW NFZ stanęło całe środowisko lekarskie w regionie opolskiem, a także parlamentarzyści.


Bardzo prawdopodobne, że podczas jesiennego spotkania medycznego okrągłego stołu minister zdrowia przedstawi projekt reformy NFZ. Pomysł PO sprzed trzech lat zakładał likwidację Funduszu i powołanie w jego miejsce konkurujących ze sobą ubezpieczalni medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH