Ewa Kopacz: Trzymajcie ochronę zdrowia daleko od polityki!

Podczas zakończonego niedawno VII Forum Rynku Zdrowia, wybrana 8 listopada br. na marszałka Sejmu Ewa Kopacz podsumowała minione cztery lata, w których kierowała resortem zdrowia.

- Kierowanie ministerstwem przy ul. Miodowej to praca saperska. Przychodząc tam, nie przypuszczałam, jak bardzo negatywnie polityka może wpłynąć na realizację wielu działań zaplanowanych przeze mnie i moich współpracowników - mówiła Ewa Kopacz.

- Przyznam też, że obejmując to stanowisko, nie wiedziałam, jak wiele będę musiała się jeszcze nauczyć w zakresie funkcjonowania opieki zdrowotnej. Całą złożoność tej materii najlepiej widać właśnie z perspektywy ulicy Miodowej...

– Jednym z głównych celów, jakie postawiłam sobie cztery lata temu, było zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, m.in. poprzez poprawę sytuacji kadrowej na rynku medycznym. Myślę, że w znacznej mierze to się nam udało: zwiększyliśmy liczbę miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy, podniesione zostały wynagrodzenia rezydentów - przypominała była minister zdrowia.

Ewa Kopacz apelowała do środowiska medycznego: - Nie łudźcie się, że zmiana jednego czy drugiego ministra spowoduje, że nagle w ogóle znikną kolejki.

Podkreśliła, że jej, często przytaczana przez opozycję, wypowiedź o tym, iż kolejki do wielu specjalistów są m.in. wynikiem większej oferty świadczeń, została wyrwana z szerszego kontekstu:

- Dzisiaj pacjent jest zdecydowanie bardziej świadomy. Średnia liczba porad u specjalisty przypadająca na jednego mieszkańca, jeszcze 4 lata temu wynosiła 2,1, a obecnie już prawie 4. To właśnie dowodzi, że oferta świadczeń dla polskich pacjentów zdecydowanie się poszerzyła. Pod względem dostępu do nowoczesnego badania PET jesteśmy na trzecim miejscu w Europie, czyli wyżej niż wiele krajów zamożniejszych od naszego.

- Dlatego nie można w czambuł potępiać wszystkiego, co zdarzyło się u nas ostatnich latach - podkreślała Ewa Kopacz.

Na zakończenie podziękowała wszystkim swoim poprzednikom kierującym Ministerstwem Zdrowia: - A następcom życzę konsekwencji. Apeluję do wszystkich, którzy zajmują się ochroną zdrowia - trzymajcie kadrę medyczną i pacjentów jak najdalej od polityki, gdyż ta potrafi zepsuć nawet najlepsze rozwiązania. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH