Europejski program wsparcia dla kobiet z HIV także w Polsce

Pierwszy europejski program edukacji i wsparcia kobiet zakażonych HIV (SHE) będzie prowadzony również w Polsce. Jego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet z HIV, poprawienie jakość ich życia, pomoc w radzeniu sobie z pojawiającymi się trudnościami.

Zainaugurowano go w Rzymie podczas zakończonej w środę (20 lipca) 6. konferencji International AIDS Society (IAS), poświęconej patogenezie, leczeniu i zapobieganiu zakażeniom HIV. 

Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women, czyli silne, HIV-dodatnie, świadome swoich praw kobiety) jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń wirusem wśród kobiet oraz specyficzne wyzwania, z jakimi zmagają się pacjentki. Opracował go niezależny komitet doradczy, złożony z zakażonych kobiet, pracowników ochrony zdrowia z Polski, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii oraz firmy Bristol-Myers Squibb.

Kluczową rolę w realizacji SHE mają odgrywać kobiety żyjące z wirusem, które - we współpracy z lekarzami i organizacjami pozarządowymi - będą realizować programy wzajemnej pomocy i kampanie edukacyjne dla innych pacjentek. Pomóc w tym ma praktyczny przewodnik opracowany na potrzeby programu.

 

- Zebrano w nim kompleksowo różne zagadnienia dotyczące kobiet z HIV, do których proponowane są ćwiczenia - powiedziała PAP Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, która będzie koordynować SHE na terenie Polski. Jej zdaniem, przy realizacji programu ważna jest współpraca środowiska medycznego z organizacjami działającymi na rzecz osób żyjących z HIV.

 

Jak oceniła prof. Jane Anderson z Homerton University Hospital w Londynie, epidemia HIV/AIDS ciągle ma w Europie "twarz mężczyzny". Tymczasem w ostatnich latach w krajach europejskich odnotowuje się wzrost liczby kobiet zakażonych HIV, reprezentują one już jedną trzecią nowo diagnozowanych przypadków i 41 proc. wszystkich osób żyjących z HIV.

 

Podobna sytuacja występuje w Polsce. Kiedyś tylko 5 proc. nowych infekcji HIV wykrywano wśród kobiet, podczas gdy dziś jest to już 30 proc.

 

Mieszkanki Europy zakażają się przeważnie w trakcie stosunków heteroseksualnych, a większość z nich jest w wieku 20-39 lat. Ostatnio rośnie także liczba starszych kobiet żyjących z HIV. - Po pierwsze dlatego, że dzięki coraz skuteczniejszemu leczeniu pacjentki żyją dłużej, a po drugie - kobiety po 50. roku życia, szukające nowego partnera, zapominają o zabezpieczaniu się prezerwatywą - tłumaczyła prof. Anderson. 

 

Więcej:http://www.naukawpolsce.pap.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH