Europejski Konsensus Naukowy ustrzeże nasze dzieci przed głuchotą?

W trakcie X Kongresu EFAS (Europejskiej Federacji Towarzystw Audiologicznych) który odbywał się po raz pierwszy w Warszawie, podpisany został "Europejski Konsensus Naukowy nt. badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym". Inicjatorami przedsięwzięcia byli polscy naukowcy skupieni wokół prof. Henryka Skarżyńskiego i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Prof. Skarżyński ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że poparcie polskiej inicjatywy jest przejawem uznania dla Polaków, którzy będą ją realizowali w ramach priorytetu "Zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy" podczas Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Rynek Zdrowia: Jest Pan inicjatorem badań przesiewowych słuchu wśród polskiej populacji. Jak to się stało, że z inicjatywy lokalnej badania urosły do rangi o znaczeniu międzynarodowym?

Prof. Henryk Skarżyński: - Pierwsze badania przeprowadzone prawie 18 lat temu i dotyczące problemów ze słuchem u noworodków pokazały, że wrodzona utrata słuchu wcale nie jest tak powszechnym  problemem: dotyczy 1-2 noworodków na tysiąc. Problemy związane ze słuchem pojawiają się natomiast w późniejszych etapach życia u około 20 proc. społeczeństwa. Dlatego w latach 1999 i 2000 Instytut przeprowadził pilotażowy program wykrywania wad słuchu i mowy w grupie 5600 dzieci w wieku szkolnym z 82 szkół na terenie całego kraju.

W oparciu o te badania opracowano program multimedialny ”Słyszę, Mówię, Widzę”, który pozwolił na zdalne przebadanie w ciągu pięciu lat ponad 16 mln osób w różnym wieku z 68 krajów świata. Realizacja badań w tak licznej populacji ujawniła skalę problemu. Pokazała też, że do utraty słuchu dochodzi z wiekiem. Dlatego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu postanowił przebadać masowo siedmiolatki. Badania objęły ponad 227 tysięcy dzieci w tym wieku z ponad 11 tys. szkół na terenie Polski, ze wszystkich wsi i małych miasteczek, we wpółpracy z KRUS-em. Zgromadzone doświadczenie oraz wyniki dały impuls do odniesienia tych danych do innych krajów i nawiązania międzynarodowej współpracy ze specjalistami zajmującymi się zaburzeniami słuchu, wzroku i mowy.

RZ: Czy trudno było przekonać partnerów do tego programu?

- To nie jest kwestia przekonania. Wszyscy wiedzą, że te działania są słuszne. Chodziło o  pokazanie, że mogą one przynosić konkretne rozwiązania. Cztery lata temu zespół Instytutu zorganizował wystawę dokumentującą naszą pracę w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz przeprowadził cykl wykładów ”Dobry Słuch, Mowa i Wzrok - szansa rozwoju młodego pokolenia Europy”. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta w środowisku europejskich parlamentarzystów. Uzyskaliśmy akceptację dla tego projektu. To był wyraźny sygnał, że warto próbować, że politycy traktują naszą pracę poważnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH