Europejski Kongres Gospodarczy: w budżecie NFZ pojawi się dziura

W środę (7 maja) podczas sesji medycznej zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówiono o strategii polityki zdrowotnej w wybranych województwach, w tym o finansach NFZ i spadających wpływach ze składek zdrowotnych.

Dariusz Strojewski, członek zarządu M.W. Trade SA, firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla podmiotów działających na rynku medycznym, powiedział, że przychody NFZ za ubiegły rok będą niższe o 2 mld zł od planowanych, a przewidywane przychody rosną obecnie wolnej niż zakładano.

Do tej niepokojącej oceny, zbudowanej na podstawie różnych modeli ekonomicznych, nawiązała Barbara Bulanowska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zapewniła, że Fundusz planuje coraz lepiej. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba dodatkowego sfinansowania potrzeb, np. szpitali, to uruchamia się rezerwy.

Przyznała, że w budżecie NFZ pojawi się dziura, ale była ona przewidywana. - Plan zakłada ujemny wynik - powiedziała i dodała, że to, co zapisano w kontraktach z NFZ jest realizowane, mimo że wpływy ze składek zdrowotnych są niższe. - Nie można liczyć na ich wzrost w nadchodzących latach - stwierdziła i wskazała, że jedną z przyczyn może być sytuacja międzynarodowa (np. rosyjskie restrykcje gospodarcze).

Tym niemniej z roku na rok rosną nakłady na świadczenia nielimitowane. Dodała, że woj. małopolskie zajmuje 11 miejsce w Polsce jeśli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Bulanowska wskazała na potrzebę przesuwania środków ze szpitali do AOS. W jej ocenie małopolskie lecznice dostrzegają potrzebę rozwoju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. - Ze szczegółowej analizy wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba porad udzielanych w poradniach przyszpitalnych - powiedziała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH