Europejski Kongres Gospodarczy: konieczne mapy potrzeb zdrowotnych

- Rosną zobowiązania długoterminowe, maleją wymagalne - scharakteryzowała sytuację szpitali marszałkowskich wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Skowronek podczas sesji zdrowotnej zorganizowanej w środę (7 maja) w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Pierwsza sesja poświęcona była omówieniu głównych problemów i strategii polityki zdrowotnej w wybranych województwach (opolskie, śląskie i dolnośląskie). Wicemarszałkowie odpowiedzialni za ochronę zdrowia skoncentrowali się nie tylko na kwestiach finansowych. Odnosili się także do perspektyw, jakie przyniesie wprowadzenie map potrzeb zdrowotnych.

- Środki finansowe przeznaczane na ochronę zdrowia są od lat na podobnym poziomie. Ale pojawiają się nowe podmioty, które także chcą z nich skorzystać - zauważyła Aleksandra Skowronek, podkreślając, że mapy potrzeb zdrowotnych ustabilizowałaby sytuację szpitali i określiły ich przyszłość.

Przedstawiając propozycje zarządu województwa śląskiego nt. przekazania czterech szpitali marszałkowskich Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, zaznaczyła, że konieczna jest jeszcze zgoda radnych sejmiku. W samym pomyśle chodzi zaś o rozwój kadry medycznej potrzebnej regionowi. Zaznaczyła, że sytuacja finansowa i infrastruktura wspomnianych lecznic nie jest zła, więc celem władz samorządowych nie jest pozbycie się przynoszących straty jednostek.

Na potrzebę kształcenia kard medycznych zwrócił też uwagę Roman Kolek, wicemarszałek woj. opolskiego. Powiedział, że samorządy wojewódzkie powinny być odpowiedzialne za funkcjonowanie całego systemu ochrony zdrowia w regionach, w tym także za alokację miejsc rezydenckich.

- W regionie brakuje specjalistów, powinno się zwiększyć możliwości ich kształcenia - powiedział Kolek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH