Episkopat broni lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zwrócił się z apelem o uszanowanie przekonań osobistych pracowników służby zdrowia.

"Z niepokojem obserwujemy przejawy agresji słownej wobec przedstawicieli służby zdrowia, którzy złożyli swój podpis pod deklaracją wiary. Szczególne zdziwienie musi budzić fakt, że według krytyków deklaracji w kraju demokratycznym obywatel nie może mieć innych poglądów niż te, które narzuca obowiązująca poprawność" - czytamy w przekazanym w poniedziałek (9 czerwca) oświadczeniu, skierowanym do rzecznik praw obywatelskich Ireny Lipowicz, ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz do marszałków Sejmu i Senatu - Ewy Kopacz i Bogdana Borusewicza.

Pod deklaracją wiary podpisało się ponad 3 tys. osób. Zapisano w niej m.in. pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

Według autorów apelu odmawianie lekarzom prawa do postępowania zgodnie z sumieniem podważa podstawowe swobody obywatelskie. "Zwłaszcza prawo do wolności sumienia i przekonań religijnych, które art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia wszystkim bez wyjątku obywatelom. Nie można także zapominać, że ograniczanie możliwości kierowania się tymi prawami w życiu osobistym prowadziło w przeszłości do totalitaryzmów" - podkreślili autorzy oświadczenia i zaapelowali o "przeciwdziałanie agresji medialnej i naciskowi dyscyplinarnemu, które stają się współczesną formą prześladowań na tle religijnym".

Autorzy oświadczenia podkreślają, że deklaracja wiary powstała w nawiązaniu do nauczania Jana Pawła II. "Lekarz, którego inspiruje święty papież Polak, może być tylko lepszym lekarzem, wrażliwszym na ludzkie cierpienie, bardziej kompetentnym i odpowiedzialnym za pełnioną posługę wobec chorego. Jeżeli zaś domaga się poszanowania wolności sumienia, świadczy to jedynie o jego wysokich standardach etycznych, których należy oczekiwać w służbie zdrowia" - czytamy w oświadczeniu.

Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych - jak napisano - "staje w obronie lekarzy, którym grozi się wyciągnięciem konsekwencji służbowych, ponieważ mają odwagę budować motywację swojej posługi lekarskiej głębiej niż tylko na zwyczajnej deontologii lekarskiej, która zresztą coraz bardziej odstaje od przysięgi Hipokratesa, choćby w tym, co dotyczy bezwarunkowej obrony życia ludzkiego".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH