Ekspert: podstawą hospicjów perinatalnych ma być diagnostyka Program, który rządowi rekomenduje Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci zakłada, że hospicyjna opieka perinatalna opiera się m.in. na referencyjnym ośrodku diagnostycznym. Fot. Archiwum

Nie można tworzyć hospicjów perinatalnych bez rzetelnej diagnostyki płodu; oczekujemy, że powstający, rządowy program wykorzysta wiedzę ekspertów - mówiła we wtorek (25 październik) prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel, kierownik poradni USG przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

W odpowiedzi na rządową zapowiedź stworzenia programu wsparcia rodzin i matek, które zdecydują się urodzić i wychować niepełnosprawne dziecko Fundacja przesłała premier Beacie Szydło autorską propozycję "ochrony życia w przypadku rozpoznania wady letalnej" płodu.

- Oczekujemy, że powstający, rządowy program perinatalnej opieki paliatywnej będzie opierał się na ekspertach, na lekarzach, którzy tę koncepcję budowali - powiedziała prof. Szymkiewicz-Dangel na konferencji prasowej, dodając, że ona sama jest twórcą tej koncepcji od 1998 r.

Podkreśliła, że budowa ogólnopolskiego systemu musi wychodzić od strony diagnostyki prenatalnej, a nie opieki paliatywnej. Szymkiewicz-Dangel nawiązała tym samym do sobotniego spotkania wiceministrów zdrowia i polityki społecznej z przedstawicielami Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej. Jak mówiła - stacjonarne hospicja nie są w tym systemie do niczego potrzebne.

Program, który rządowi rekomenduje Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci zakłada, że hospicyjna opieka perinatalna opiera się na: referencyjnym ośrodku diagnostycznym oraz opiece położniczej i psychologicznej, która zapewniania jest w istniejącej sieci szpitali.

Wada letalna płodu, czyli taka, która bez względu na zastosowane leczenie kończy się przedwczesną śmiercią, musiałaby być zdiagnozowana w ośrodku referencyjnym np. kardiologii prenatalnej, genetyki, ginekologii i położnictwa. Bez tak zweryfikowanej diagnozy nie wolno byłoby udzielać konsultacji psychologicznych w ramach hospicjum perinatalnego.

- Jest to zbyt poważna sprawa, by dopuścić do błędu. Dla mnie sytuacja, gdy w hospicjum perinatalnym okazuje się, że dzieci są zdolne do życia jest nieakceptowalna - powiedziała Szymkiewicz-Dangel.

Program zakłada też m.in. ochronę noworodków z wadami letalnymi przed uporczywą terapią oraz utworzenie ogólnopolskiej bazy danych rodzin, które deklarują chęć adopcji noworodka z zespołem Downa lub innymi złożonymi wadami wrodzonymi.

Konsultacji psychologicznych - zgodnie z propozycją warszawskiego hospicjum - mogliby udzielać wyłącznie psycholodzy posiadający certyfikat w dziedzinie perinatalnej opieki paliatywnej wydany przez Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci na podstawie akredytacji ministra zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH