Ekspert BŚ: wspieramy prace nad modelem opieki koordynowanej Enis Baris, ekspert Banku Światowego. Fot. NFZ

- Uważam, że w przypadku Polski znaczna część opieki zdrowotnej, która mogłaby być oferowana przez lekarza rodzinnego, niekoniecznie jest udzielana na tym poziomie opieki, a system opieki charakteryzuje fragmentacja - mówi nam dr Enis Baris, ekspert Banku Światowego.

Rynek Zdrowia: - Czy Polska jest krajem gotowym na wprowadzanie opieki koordynowanej?
Enis Baris: - Uważam, że gdyby przyjrzeć się doświadczeniom wielu państw związanym z opieką integrowaną, zawsze można by poddać w wątpliwość, czy dany kraj jest na nią gotowy.

Wyzwanie polega na uświadomieniu sobie w pierwszej kolejności, i zrozumieniu, że integracja opieki ma przynieść korzyść pacjentom, zwiększyć ich satysfakcję z opieki zdrowotnej i usprawnić jej świadczenie - począwszy od programów pilotażowych, które pozwolą nam mierzyć opiekę, zorientować się czy integracja opieki jest wykonalna i można ją wdrożyć, a następnie, jeżeli ewaluacja wypadnie dobrze, rozszerzyć jej zasięg.

Jest to zatem kwestia przemyślenia zagadnienia, wdrożenia na małą skalę, a w końcu, jeżeli rozwiązane się sprawdzi, rozszerzenia modelu na pozostałą część kraju. Mamy wiele przykładów wdrożeń z wielu państw, część z nich zakończyła się większym sukcesem niż pozostałe, ale wyzwaniem jest oczywiście to, czy można wziąć za wzór rozwiązania innego państwa i wdrożyć je w Polsce.

Z tego wynikają działania Banku Światowego. Po pierwsze, zapewniamy niezbędną wiedzę, opartą na dowodach naukowych, na temat tego, jak wygląda opieka zintegrowana w wielu krajach na całym świecie, a następnie dopasowujemy ją do koncepcji dla Polski, do polskich warunków i tworzymy model opieki. Rola Banku Światowego polega na wsparciu, którego udzielamy rządowi w zakresie opracowania modelu opieki oraz w procesie stopniowego wdrażania go na szerszą skalę. 

Rynek Zdrowia: - Jak konkretnie Bank Światowy wspiera program opieki koordynowanej w Polsce?
- Umowa jaką mamy z rządem, a w szczególności z Narodowym Funduszem Zdrowia, obejmuje opracowanie trzech różnych modeli opieki zintegrowanej. Pierwszy model pod nazwą „Koordynowana Podstawowa Opieka Zdrowotna” dotyczy integracji opieki na poziomie POZ. Drugi model dotyczy Koordynowanej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej – KAOZ, głównie opieki specjalistycznej; trzeci - opieki szpitalnej (przyp. red. - model SZP (Kompleksowej Opieki Zdrowotnej – KOZ)).

Poszczególne zakresy nie są oderwane od siebie, ale chcemy mieć pewność, że zaczynamy od pierwszego, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. Rozumiemy przez to, że do zakresu POZ zostaną włączone takie elementy jak promocja zdrowia, zapobieganie chorobom, profilaktyka wtórna – zgromadzone wszystkie razem w jednym miejscu, aby umożliwić całościową integrację opieki. Jest to pierwszy model, nad którym pracujemy z rządem. Jest gotowy do wdrożenia i rozpocznie się pilotaż (przyp. red. - w połowie 2017 r.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH