Eksperci: zmiany klimatu zagrożeniem dla zdrowia Zdaniem ekspertów, zmiany klimatyczne są istotnym zagrożeniem dla naszego zdrowia Fot. Archiwum RZ

Zmiany klimatyczne mogą zniwelować postęp, który dokonał się w medycynie i opiece zdrowotnej w ostatnim półwieczu - oceniają autorzy raportu  opracowanego wspólnie przez magazyn The Lancet, Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA).

Gazeta Wyborcza przeanalizowała ostatnie doniesienia ze świata medycyny pod kątem wpływu zmian klimatycznych na zdrowie. Potwierdzają one tezy wspomnianego raportu, jak i ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia opublikowane z okazji paryskiego szczytu klimatycznego.

Kilka przykładów. Tylko w 2010 r. i tylko w Rosji z powodu wzrostu średnich temperatur i związanego z tym upalnego lata w wyniku przegrzania i udaru cieplnego zmarło 11 tys. osób.

Oszacowano, że pod koniec XXI wieku, jeżeli klimat będzie się ocieplał w obecnym tempie, liczba zgonów niemowląt spowodowanych przegrzaniem wzrośnie o 5,5 proc. u dziewczynek i o 7,8 proc. u chłopców.

Amerykańskie Towarzystwo Chorób Klatki Piersiowej oszacowało, że ze zmianami klimatu wiąże się 77 proc. wzrostu ciężkości objawów schorzeń wynikających z zanieczyszczenia wdychanego powietrza. O 57 proc. wzrosła także liczba wypadków i urazów klatki piersiowej związanych z jakimś zjawiskiem pogodowym.

Inny opublikowany w ostatnim czasie raport poświęcony zdrowotnym skutkom zmian klimatycznych przewiduje np., że tylko w 2030 r. liczba dzieci poniżej 15. r.ż. umierających każdego roku z powodu ostrych biegunek zakaźnych zwiększy się o prawie 50 tys.

Biegunki, ale też inne choroby zakaźne, jak denga czy malaria, są uważane za przykład tego, jak globalne ocieplenie wpływa na nasze zdrowie - wyjaśnia GW. Zarówno bowiem wirus gorączki denga, jak i pierwotniak wywołujący malarię przenoszone są przez żyjące w tropikach komary. Z powodu wzrostu temperatur, ale też i ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak powodzie, stale poszerza się środowisko życia komarów, a tym samym - zasięg występowania tych chorób (wielu ekspertów przewiduje, że z czasem malaria stanie się też polskim problemem).

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH