Eksperci: zdrowie starszych nowym wyzwaniem dla opieki medycznej

Problemy zdrowotne osób starszych są nowym wyzwaniem dla opieki medycznej - uważają eksperci. Podczas poniedziałkowego (22 września) spotkania w Warszawie zaapelowali o poddanie ludzi po 65. roku życia kompleksowej ocenie geriatrycznej.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, obchodzonego od 1990 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Mazowiecki konsultant w dziedzinie geriatrii dr Elżbieta Kozak-Szkopek z klinki geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła, że przybywa osób w starszym wieku. W naszym kraju prawie 15 proc. stanowią osoby, które osiągnęły wiek co najmniej 65 lat. Żyjemy również coraz dłużej. Prognozuje się, że statyczna Polka w wieku 65 lat będzie jeszcze żyła prawie 20 lat, a Polak - ponad 15 lat.

- Jedynie 5 lat z tej przeciętnej oczekiwanej długości życia 65-latków, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, będzie przebiegać bez poważniejszych schorzeń - podkreśliła specjalistka. Oznacza to, że większość osób w Polsce może liczyć na to, że w zdrowiu i miarę dobrej kondycji będzie żyć do siedemdziesiątki. Pozostałe 15 lat w przypadku kobiet oraz 10 lat u mężczyzn przypadać będzie na okres, w którym wystąpi kilka różnych schorzeń i będzie się nasilać niesprawność.

Według przytoczonych na spotkaniu badań PolSenior, Polacy po 65. roku życia najczęściej chorują na nadciśnienie tętnicze (71 proc.), przewlekłe choroby nerek (39,7 proc.), depresję (34,5 proc.), demencję (22,7 proc.) oraz cukrzycę (22,4 proc.). Oprócz tego 50 proc. z nich cierpi z powodu niedowidzenia, 30 proc. ma niedosłuch, 33,9 proc. jest niezdolnych do wykonywania złożonych czynności życia codziennego, a 23 proc. narażonych jest na upadki.

- Wszystkie te schorzenia i dolegliwości będą coraz większym wyzwaniem i obciążeniem dla opieki medycznej - powiedziała dr Kozak-Szkopek. Jej zdaniem, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny geriatrycznej osób w wieku emerytalnym, ponieważ jest to populacja bardzo zróżnicowana pod względem stanu zdrowia i samodzielności. Pozwoliłoby to wychwycić te osoby, u których wcześniej należy uruchomić odpowiednie leczenie, zanim rozwijające się u nich schorzenia jeszcze bardziej się pogłębią.

Kierownik zakładu dydaktyki ginekologiczno-położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska powiedziała, że wiele kobiet w starszym wieku nie zgłasza lekarzowi ze swych dolegliwości, gdyż uważa, że są one związane z wiekiem i niewiele na nie można poradzić. Inne choroby, takie jak nietrzymanie moczu, są natomiast ukrywane. - Wciąż wstydzimy się mówić o starzeniu się i chorobach wieku starczego, które często można skutecznie leczyć, a przynamniej je złagodzić - dodała.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH