Eksperci: polska opieka zdrowotna choruje nie tylko na brak pieniędzy FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wśród przyczyn problemów polskiej opieki zdrowotnej, obok jej niedostatecznego finansowania, eksperci równie często wymieniają nieefektywne zarządzanie, niewystarczającą liczbę lekarzy i pielęgniarek czy zbyt rozbudowaną biurokrację.

Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego, wylicza w radiowej Jedynce problemy, z jakimi boryka się polska opieka zdrowotna: przede wszystkim ograniczenie dostępności świadczeń i zbyt mała ilość lekarzy i pielęgniarek.

Innym problemem jest brak powiązania między zwolnieniami lekarskimi a leczeniem - wskazuje z kolei Dobrawa Biadun, ekspertka ds. ochrony zdrowia Konfederacji Lewiatan. Tłumaczy, że system ochrony zdrowia nie widzi osób, które czekając na określony zabieg biorą zwolnienie, a "państwo na nich płaci z innej puli, ale to znowu są wydatki budżetowe".

Zgadza się z tym Gryglewicz i przypomina, że w wielu krajach w jedną strukturę połączone są ministerstwa zdrowia i te zajmujące się opieką społeczną. Tłumaczy, że powiązanie tych dwóch obszarów spowodowałoby, iż w wielu przypadkach ten sam płatnik, który ponosiłby koszty i zwolnień chorobowych, i opieki zdrowotnej, starałby się stworzyć taki model, żeby pacjenci jak najszybciej wracali do zdrowia.

Do problemów opieki zdrowotnej w Polsce Dobrawa Biadun dodaje kłopoty z zarządzaniem. Wyjaśnia, że "NFZ próbuje egzekwować środki i zarządzać nimi w sposób najprostszy, czyli każąc protokołować wszystko lekarzom, każdy przecinek i każdego pacjenta". To - jej zdaniem - generuje kolejne koszty.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przyznaje jednak, że bez zwiększenia finansowania w systemie ochrony zdrowia rząd nie zrobi kolejnych kroków.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH