Eksperci: opieka koordynowana musi być dostosowana do coraz dłuższego życia Współczesny pacjent często żyje cierpiąc na przewlekłą chorobę nawet kilkadziesiąt lat, dlatego potrzebuje wsparcia w organizowaniu procesu leczenia. Fot. Shutterstock

Opieka koordynowana, która jest już obecna w polskiej ochronie zdrowia, a jej zakres ma być poszerzany, jest dobrym rozwiązaniem dla starzejącego się społeczeństwa - ocenili eksperci podczas 22. Kongresu Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia "Innowacyjna ochrona zdrowia" w Katowicach.

Koordynowana opieka medyczna to standard, który już działa w opiece nad kobietą ciężarną, a rząd chce go wprowadzić w większości obszarów ochrony zdrowia - poinformował w sobotę w Szczecinie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Według niego koordynowana opieka pozwala pacjentom odzyskać podmiotowość.

- Koordynowana ochrona zdrowia to temat kompleksowy, wymagający wielu lat nauki i wdrożeń, w Polce jest dopiero na pierwszym etapie - powiedział we wtorek (4 kwietnia) podczas kongresu w Katowicach prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski.

Wskazał na przykład liczącego 8 mln obywateli Izraela, gdzie cała opieka jest realizowana w modelu koordynowanej ochrony zdrowia, a średnia życia jest dłuższa od średniej w krajach OECD.

- Celem tego systemu jest utrzymywanie obywateli w zdrowiu, w miarę możliwości poza szpitalem - wskazał.

Prezes dostarczającej systemy informatyczne dla medycyny firmy Kamsoft Zygmunt Kamiński przypomniał, że opieka nad chorym w szpitalu jest najdroższa. Dlatego - jak ocenił - optymalną opiekę nad pacjentem należy roztoczyć na poziomie medycyny rodzinnej i apteki.

W systemie opieki koordynowanej konieczne jest - jego zdaniem - stworzenie systemu zachęt, np. w postaci wirtualnych "pieniędzy"", otrzymywanych za umówienie się na wizytę przez internet, przybycie w oznaczonym terminie, zgłoszenie się na badania profilaktyczne, a odbieranych w razie np. niezgłoszenia się na wizytę.

Eksperci podkreślali, że współczesny pacjent często żyje cierpiąc na przewlekłą chorobę nawet kilkadziesiąt lat, dlatego coraz bardziej potrzebuje wsparcia w organizowaniu procesu leczenia.

Dr Beata Buchelt z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oceniła, że polska służba zdrowia jest zarządzana w archaiczny sposób, krytykowany na świecie za obniżanie jakości usług medycznych, a polegający na płaceniu za wykonanie świadczenia.

- Zapominamy o tym, że dla pacjenta w długim terminie najważniejsza jest jakość, zmierzona na wielu płaszczyznach. Trzeba połączyć systemy zarządzania jakością z wynikami szpitala, z oceną pracowniczą dokonywaną raz na rok, dokonywaną poważnie, bo obecnie ma to raczej charakter formalny, niż charakter procesu zarządzania - powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH