Obecna wysokość świadczenia dla rodziców, którzy zrezygnowali z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, jest zbyt niska i spycha takie rodziny w biedę - ocenił w rozmowie z PAP analityk z Instytutu Spraw Publicznych, Dominik Owczarek.

Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha uznał, że decyzja rządu ws. wzrostu wysokości świadczenia pokazuje, że skuteczne są tylko ekstremalne formy protestu.

W Sejmie od siedmiu dni trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego już teraz do poziomu płacy minimalnej, która w 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (ok. 1300 zł netto).

Zdaniem premiera Donalda Tuska obecnie taki wzrost nie jest możliwy. Rząd przyjął we wtorek uchwałę umożliwiającą podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego; wzrośnie ono od maja do 1000 zł, od 1 stycznia 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Podwyższenie świadczeń do 1300 zł netto od 1 stycznia 2016 r. to, zdaniem Owczarka, wszystko, co da się zrobić w sytuacji, gdy priorytetem rządu jest bilansowanie finansów publicznych. - Czy to jest wolno? Tak, to jest za wolno, natomiast na więcej polski rząd nie może sobie pozwolić - ocenił.

Ekspert podkreślił, że świadczenia pielęgnacyjne dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów są obecnie w Polsce zbyt niskie. - Podwyżka jest konieczna. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jest tylko pytanie, o ile należy podwyższyć i w jakim czasie powinno to nastąpić - powiedział.

Obecnie rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy, otrzymują 820 zł netto. To - podkreślił Owczarek - poniżej minimum socjalnego i niewiele powyżej minimum egzystencyjnego. - Jeśli mamy do czynienia z rodzicem samotnie wychowującym niepełnosprawne dziecko, to taka rodzina de facto jest zepchnięta w biedę, żyjąc wyłącznie z takich świadczeń - zaznaczył.

Zdaniem eksperta ISP propozycja podwyższenia świadczenia do poziomu płacy minimalnej byłaby czymś, co zostałoby zaakceptowane jako niezbędne minimum.

Według Owczarka właściwym rozwiązaniem byłoby związanie wysokości świadczenia z płacą minimalną, a nie ustalenie konkretnej jego kwoty. Jednak - jak zwrócił uwagę - w poczynaniach obecnego rządu widać "bardzo konsekwentną linię obcinania wydatków publicznych" na szeroko rozumianą politykę społeczną, połączoną ze zwiększaniem wpływów do budżetu państwa przez podatki.

Z kolei Sadowski ocenił, że decyzja rządu to kolejny dowód, że skuteczne są tylko ekstremalne formy protestu. - Utrwala się w Polsce bardzo zła praktyka, że tylko strajkiem, okupacją, głodówką albo innymi ekstremalnymi formami można uzyskać wysłuchanie rządzących, bo w inny sposób nie wykazują jakiegokolwiek zainteresowania sprawami obywateli - powiedział PAP Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH