Eksperci o przedłużeniu programów terapeutycznych do końca br.

Programy terapeutyczne powinny obowiązywać nie do lipca, ale do końca 2012 r., ponieważ nie ma jeszcze gotowych rozwiązań do przekształcenia ich w programy lekowe - oceniają eksperci systemu ochrony zdrowia.

Przekształcenie od 1 lipca dotychczasowych programów terapeutycznych w lekowe jest konsekwencją przepisów ustawy refundacyjnej. Zmiany zakładają prowadzenie negocjacji cenowych z firmami farmaceutycznymi dla poszczególnych leków w oddzielnych programach lekowych. Programy są dodatkowo kontraktowane dla chorych wymagających stałego przyjmowania leków pod bezpośrednią kontrolą lekarza.

MZ informowało w marcu, że NFZ jest zobowiązany do zapewnienia pacjentom dostępności świadczeń udzielanych w ramach tych programów. Aby dostęp do nich był nieprzerwany i niezakłócony, NFZ musi odpowiednio wcześniej przygotować i ogłosić postępowanie w sprawie umów ze świadczeniodawcami tak, aby mogły one zostać zawarte najpóźniej 30 czerwca, a ich realizacja mogła ruszyć od 1 lipca.

Jak podkreślała rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek, NFZ ma dosyć czasu do przeprowadzenia kontaktowania świadczeń z zakresu programów lekowych.

Programy lekowe były także przedmiotem dyskusji podczas wtorkowej (24 kwietnia) konferencji "Rynek farmaceutyczny 2012".

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zwrócił uwagę, że jeszcze nie wiadomo, jak programy lekowe będą wyglądały w praktyce. Piecha przypomniał problemy z kontraktowaniem funkcjonujących obecnie programów terapeutycznych i zauważył, że programów lekowych będzie znacznie więcej. Dlatego, jego zdaniem, sensowne wydaje się przedłużenie programów terapeutycznych do końca br.

Michał Czarnuch z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka także ocenił, że pozostało bardzo mało czasu na zakontraktowanie przez NFZ nowych programów, należałoby zatem rozważyć przedłużenie tego terminu.

Z kolei w opinii Jerzego Gryglewicza z Uczelni Łazarskiego, w wyniku zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną pojawiło się ryzyko grupowania leków i wyznaczania limitów, powyżej których szpitale nie będą mogły dokonywać zakupów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2012 r. programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi. Dla każdego leku, w każdym wskazaniu, zostanie stworzony oddzielny program lekowy, jako jedna z form refundacji leku. Każdy program lekowy będzie nowym rodzajem świadczenia, na realizację którego świadczeniodawca musi zawrzeć oddzielną umowę.

MZ kilka dni temu przedstawiło projekt nowej listy refundacyjnej - trzeciej w tym roku, która zacznie obowiązywać od 1 maja. Wpisano na nią 42 programy lekowe.

Zgodnie z ustawą refundacyjną leki refundowane mają stałe ceny i marże, a lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące i publikowana w formie obwieszczenia MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH