Eksperci o problemach opieki psychiatrycznej

Zbyt niskie finansowanie, stereotypy i brak dostatecznej edukacji społecznej - to w opinii ekspertów główne problemy w realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Specjaliści przedstawili tę ocenę na spotkaniu w kancelarii premiera, które odbyło się w piątek (16 września) z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Elżbiety Radziszewskiej, i miało związek m.in. z petycją wystosowaną do prezydenta, premiera i minister zdrowia przez Koalicję na rzecz Wdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Środowiska m.in. psychiatrów apelują w niej "o poparcie idei równego traktowania osób chorujących somatycznie i psychicznie przy podziale środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną w Polsce". Zwracają też uwagę, że opieka psychiatryczna nie może być traktowana marginalnie i interwencyjnie.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w grudniu 2010 r. Objęto nim lata 2011-2015, a jego głównym celem jest promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Podczas debaty, w której uczestniczyli psychiatrzy, psychologowie, przedstawiciele m.in. biur RPP i RPO, MZ i NFZ, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk zapowiedział szeroko zakrojone rozmowy na temat realizacji Programu. NFZ ma z kolei przeanalizować finansowanie usług medycznych w oddziałach psychiatrycznych. Jak wskazywali eksperci, wiele z tych jednostek jest zamykanych, ponieważ dla szpitali są one nieopłacalne.

Radziszewska wskazała, że sam program, przyjęty po wielu latach, jest świetny, ale pozostaje problem, jak rzeczywistość prawną przekuć na praktykę tak, by dotrzeć do pojedynczego człowieka.

- Chory psychicznie, mieszkający w Polsce, nadal nie jest objęty nowoczesną opieką, wzorowaną choćby na tym, co jest u naszych sąsiadów np. w Niemczech. Mamy kilkudziesięcioletnie zaniedbania - mówiła.

Jak podkreślali podczas spotkania psychiatrzy, chodzi nie tylko o niewystarczające finansowanie opieki psychiatrycznej w Polsce, ale także o racjonalne wykorzystanie środków.

Potrzebna jest też edukacja, w tym samych psychiatrów, którzy w wielu przypadkach opowiadają się za najprostszym modelem leczenia - tzw. azylowym, w dużych szpitalach psychiatrycznych. Tymczasem zdecydowanie lepsze wyniki przynosi terapia w małych oddziałach psychiatrycznych, tworzonych przy szpitalach ogólnych; a następnie wspieranie i kontynuowanie terapii w środowisku. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH