
Spojrzenie na starość nie z perspektywy zagrożeń, ale korzyści jest tym, czego nam potrzeba w obliczu nowej sytuacji demograficznej. Nie mówmy o starości, mówmy, że żyjemy dłużej - przekonywali eksperci uczestniczący w konferencji zorganizowanej w środę (27 lutego) w Sejmie.
Konferencję pt. "Czy Polska jest gotowa na zdrową starość?" zorganizowała Koalicja na rzecz Zdrowego Starzenia się.
Jej przewodniczący, prof. Bolesław Samoliński, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego przekonywał, że jesteśmy społeczeństwem zmierzającym do długowieczności, co oznacza nowe wyzwania. Jak pokazał ostatni spis powszechny, liczba osób, które przekroczyły sto lat, wynosi w Polsce około 3 tys. To oznacza, że od ostatniego spisu ich liczba podwoiła się (w 2003 r. stulatków było 1 tys. 517).
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że liczba osób po osiemdziesiątce przekroczyła już milion i będzie ich coraz więcej. Podkreślił, że przygotowanie konkretnych rozwiązań dla tej grupy osób wymaga współpracy wielu resortów i być może "określonych działań legislacyjnych". Nie wykluczył, że polityką na rzecz osób starszych mógłby się zająć odrębny dział administracji.
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że w tym przypadku współpraca międzyresortowa jest fundamentem sukcesu. Zaznaczył, że opieka zdrowotna nad osobami starszymi to tylko jeden z aspektów działań, które powinny być nakierowane na promowanie idei aktywnego starzenia się.
Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera podkreślała, że to, jak długo będziemy aktywni, w dużej mierze zależy od nas. Jej zdaniem konieczne jest skupienie się na profilaktyce chorób przewlekłych, których występowanie w dużej mierze zależy od stylu życia, np. cukrzycy. Dodała, że w przeciwnym razie za kilka lat czeka nas epidemia tych chorób, a koszty leczenia zwiększą się kilkukrotnie.
Jej zdaniem mówiąc o starzeniu się społeczeństwa, nadmiernie skupiamy się na negatywnych aspektach tego zjawiska. - Nie mówmy o starości, mówmy, że żyjemy dłużej - apelowała.
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych Mieczysław Augustyn przekonywał, by na starość patrzeć nie przez pryzmat obciążeń i zagrożeń, ale przez pryzmat szans i potencjału tkwiącego w seniorach.
Jego zdaniem trzeba pracować nad rynkiem usług opiekuńczych, które mają starość "odmedykalizować". Przypomniał, że Senat pracuje nad ustawą o pomocy osobom niesamodzielnym, która stworzyć ma w Polsce nowoczesny rynek usług dla tej grupy osób i oddzielić aspekty medyczne od opiekuńczych. Jak dodał, dzięki temu w Polsce może powstać 200 tys. nowych miejsc pracy, a ponad drugie tyle osób ma szansę wyjść z szarej strefy, w której pracuje obecnie.

CZYTAJ TAKŻE
- 20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- 19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 3 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 4 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 7 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych