Eksperci: należy stworzyć system ochrony zdrowia osób starszych Zdaniem ekspertów trzeba zmienić sposób myślenia o ochronie zdrowia osób starszych Fot. Fotolia

Brak odpowiedniej liczby lekarzy geriatrów nie jest jedynym problemem, jaki wskazują środowiska medyczne, naukowe i sami seniorzy. Jak mówią, niezbędna jest szybka zmiana podejścia do opieki senioralnej, która opiera się nie tylko na opiece szpitalnej, ale i społecznej.

- Najważniejszym wyzwaniem jest przestawienie całego systemu myślenia o ochronie zdrowia osób starszych. Biorąc pod uwagę wyzwania demograficzne, jakie przed nami stoją, jest to przede wszystkim dalsze tworzenie systemu opieki geriatrycznej w zakresie pełnego zakresu usług, czyli nie tylko opieki szpitalnej ale również rehabilitacji geriatrycznej, której w Polsce praktycznie nie ma - powiedział PAP krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Kostka.

Jak podkreślił, obecnie szpitale koncentrują się na leczeniu konkretnej choroby, a NFZ płaci za konkretne działanie, usługę medyczną. - To, do czego powinniśmy zmierzać, to poprawa całego stan zdrowia naszego podopiecznego w starszym wieku. Bardzo często jest tak, że np. pacjent leczony kardiochirurgicznie, przy zastosowaniu bardzo zaawansowanej technologicznie operacji, ze względu na brak odpowiedniej opieki nie wraca do domu - mówił Kostka.

- W tej sytuacji inwestycje w nowoczesną medycynę nie przynoszą oczekiwanych korzyści. Usługa została wykonana, ale pacjent nie wrócił do swojego środowiska i nie funkcjonuje normalnie - to jest największy problem - dodał.

Jego zdaniem niezbędne jest szybkie przeformułowanie polityki senioralnej. Jednym z priorytetów powinno być tworzenie oddziałów geriatrycznych, na których osoby starsze np. po zabiegach ortopedycznych, mogłyby np. przez miesiąc odbywać rehabilitację, by po powrocie do domu być w stanie samodzielnie funkcjonować. - Drugą kwestą, jest tworzenie domów dziennego pobytu, ośrodków tzw. hospitalizacji jednodniowej, domów seniora - wszystkich tych form, które funkcjonują w innych krajach, a których tworzenie w Polsce ma miejsce dopiero od kilku lat - wskazał Kostka.

Jednym z rozwiązań, wskazywanych przez środowiska medyczne, mogłoby być także umożliwienie osobom starszym korzystanie z opieki paliatywnej w hospicjach.

Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" dr Krzysztof Sawiński przypomina, że pierwszej kolejności opieka paliatywna dedykowana jest osobom z chorobami nowotworowymi. - Od wielu lat udowadniamy, że osoby starsze, ze względu na wielochorobowość mają określone problemy bardzo zbliżone do pacjentów obejmowanych opieką paliatywną - dodaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH