Eksperci: lekarze POZ powinni mieć prawo do nadzorowanego leczenia gruźlicy

Muszą być wprowadzone odpowiednie przepisy, abyśmy mogli przekazać lekarzom POZ prawo do nadzorowanego leczenia pacjentów - mówi prof. Grzelewska-Rzymowska, konsultant wojewódzki w zakresie chorób płuc.

Zapadalność na gruźlicę w województwie łódzkim jest wyższa od średniej w kraju i wykazuje w ostatnich dwóch latach tendencję wzrostową - wynika z danych epidemiologicznych.

W 2010 roku do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w woj. łódzkim zgłoszono 741 zachorowań na gruźlicę. Współczynnik zapadalności wyniósł 29,19 na 100 tys. mieszkańców, a średni współczynnik dla Polski - 21,6. 

Rok wcześniej zachorowań w Łódzkiem było o niemal 60 mniej, a współczynnik zapadalności wynosił 26,79. Według danych epidemiologicznych tylko dwa województwa - lubelskie i świętokrzyskie - mają wyższą zapadalność na gruźlicę. 

Konsultant wojewódzki w zakresie chorób płuc prof. Iwona Grzelewska-Rzymowska, choć przyznaje, że zachorowalność na gruźlicę w woj. łódzkim jest większa niż w innych regionach, to podkreśla, że jeszcze pięć lat temu współczynnik zapadalności był znacznie wyższy i wynosił 35.

- Gruźlica jest chorobą cywilizacyjną. Bezrobocie, bieda, duże zagęszczenie mieszkańców. Ponad połowa przypadków wykrywana jest w Łodzi, a nie ma ona najlepszych warunków mieszkaniowych. Dzielnice śródmiejskie mają duże zagęszczenie - wyjaśniała Grzelewska-Rzymowska. W Polsce sukces w leczeniu osiągany jest w ponad 70 proc. przypadków, w około 12 proc. - następuje wznowienie choroby. 

- To dowód, że niestety jeszcze nie leczymy wszystkich dobrze. Musimy zintensyfikować nadzór nad leczeniem - podkreśla Grzelewska-Rzymowska. 

Dodała, że problemem jest rosnąca liczba bezdomnych, którzy niejednokrotnie mają stwierdzoną gruźlicą i którzy wymagają pilnych działań medycznych. 

- Prowadzimy badania w ośrodkach dla bezdomnych i wykrywalność gruźlicy jest tam większa niż w innych placówkach - przyznał z-ca dyrektora ds. lecznictwa Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi Waldemar Kowalczyk. 

Zdaniem wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Łodzi Urszuli Sztuki-Polińskiej, dzięki coraz lepszej opiece poprawia się jednak wykrywalność gruźlicy. 

Wśród najważniejszych zadań w walce z gruźlicą specjaliści wymieniają konieczność szkoleń lekarzy POZ, żeby jak najwcześniej umieli oni rozpoznać gruźlicę, wykrywanie kontaktów z chorymi na gruźlicę, izolacja chorych i stosowanie prawidłowego leczenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH